BONN (ČTK, TASR) - Deň po tom, ako zavedenie spoločnej európskej meny euro v Nemecku schválil Spolkový snem drvivou väčšinou hlasov, potvrdila včera definitívne prijatie príslušného zákona aj horná komora nemeckého parlamentu Spolková rada. Kancelár Helmut Kohl tak získal mandát hlasovať za zavedenie spoločnej meny od 1. januára budúceho roku v jedenástich európskych štátov.
Účasť krajiny na menovej únii vo štvrtok podporilo zo 615 prítomných poslancov Bundestagu 575 a proti bolo len 35 poslancov, väčšinou z radov nemeckých postkomunistov. V otázke zavedenia spoločnej meny sa zhodla, ako sa aj predpokladalo, vládnuca bonnská koalícia s poslancami opozičných parlamentných frakcií.
Včerajšia diskusia v Spolkovej rade trvala nečakaných päť hodín. Významne sa do nej zapojili znova aj kancelár Kohl a minister financií Theo Waigel, ktorí opakovane ubezpečovali zástupcov jednotlivých spolkových krajín, že stabilita novej meny je všestranne zaručená. So záujmom sa očakávalo stanovisko Saska, ktorého premiér Kurt Bidenkopf z Kohlovej CDU už vopred (ako jediný) signalizoval k euru odmietavé stanovisko a žiadal odklad jeho zavedenia. Saský premiér odmietol vo svojom prejave menovú úniu v súčasnej podobe, a to z dôvodu obáv pred nestabilitou spoločnej meny. Podľa neho Belgicko a Taliansko nespĺňajú maastrichtské kritériá na zavedenie eura, predovšetkým čo sa týka ich zadĺženia, čo môže ohroziť stabilitu spoločnej meny. Bidenkopf však nakoniec nepresadil ani požiadavku na prijatie osobitnej rezolúcie, ktorá by obsahovala prísnejšie formulácie vo veci odbúrania vysokých štátnych dlhov Talianska a Belgicka. Sasko napriek tomu nehlasovalo proti, ale sa len zdržalo hlasovania. Ostatné spolkové krajiny (15) zriadenie menovej únie podporili, aj keď zástupcovia krajín, v ktorých vládnu opoziční sociálni demokrati (SPD) a Bavorska vyslovili v diskusii mnoho výhrad aj pochybností.