len o štyri desatiny menej. Všetko nasvedčovalo tomu, že v Magdeburgu bude vládnuť v budúcich štyroch rokoch veľká koalícia kresťanských a sociálnych demokratov. Ale chyba lávky. Za chrbtom krajinského predsedu CDU Christiana Bergnera sa predseda sasko-anhaltských sociálnych demokratov Reinhard Höppner dohodol so stranou Zelených, ktorá s 5,1 percentami hlasov len tesne prekročila potrebnú päťpercentnú hranicu na vstup do snemu, na vytvorení červeno-zelenej koalície. Tú prisľúbilo tolerovať 21 poslancov postkomunistickej tzv. Strany demokratického socializmu PDS, zatiaľ čo 37 poslancov CDU prešlo do opozície.
"Magdeburský model", ako sasko-anhaltský ministerský predseda Reinhard Höppner nazval toleranciu menšinovej červeno-zelenej krajinskej vlády postkomunistami, sa stal v priebehu štyroch rokov terčom útokov ako kresťanských, tak aj slobodných demokratov. Je samozrejmé, že pred voľbami do Spolkového snemu 27. septembra je pozornosť verejnosti opäť sústredená na nedeľňajšie voľby v Sasku-Anhaltsku. Sociálni demokrati totiž už oznámili, že v prípade svojho volebného víťazstva v septembri nebude sociálnodemokratický spolkový kancelár akceptovať svoje zvolenie hlasmi postkomunistických poslancov. Höppner sa vyjadril, že verí v získanie absolútnej väčšiny pre sociálnu demokraciu. Potom by samozrejme mohol vládnuť sám. Na stranu Zelených sa totiž nedá spoliehať, pretože podľa posledných prieskumov sa tentoraz asi do krajinského snemu už nedostane. Sociálni demokrati by mohli - aspoň to naznačuje volebný prieskum - získať v nedeľu skutočne absolútnu väčšinu.
Höppner týždeň pred voľbami vyhlásil, že rozhodne odmieta veľkú koalíciu s kresťanskými demokratmi a radšej sa opäť dá - ak to bude potrebné - tolerovať od postkomunistov. Odmietol však ich požiadavku, aby s nimi uzavrel o tolerovaní písomnú dohodu. Otázka je, čo na Höppnerove úmysly povie sociálno-demokratický kandidát na úrad spolkového kancelára, dolnosaský ministerský predseda Gerhard Schröder. S tým si Reinhard Höppner, ktorý je skôr sympatizantom predsedu SPD Oskara Lafontaina, príliš nerozumie.
Autor: RUDOL STRÖBINGER, Bonn (Autor je stálym spolupracovníkom