Trojdňovým maratónom čítania z básní amerického básnika Lawrenca Ferlinghettiho sa v nedeľu 19. apríla popoludní začal v Prahe Festival Beat Generation, ktorý sa skončil dnes symbolicky - odchodom Ferlinghettiho z Prahy do Talianska. Na údajne najväčšej európskej výstave o tomto hnutí sa v pražskej Lucerne zišli viaceré známe osobnosti, ktoré sa vyznali zo svojho vzťahu k tomuto príťažlivému príbehu vo svetovej literatúre 20. storočia.
Karel SRP, prezident Artforum - Jazzová sekcia, organizátora Festivalu Beat Generation: "Celá akcia, ktorá je spojená s pražskými džezovými dňami, je vlastne dôsledkom našej celoživotnej vášne pre moderné umenie. Ak sa tvrdí, že beat generation je mŕtva, tak som spokojný, že na pohreb beatnikov prišlo tak veľa ľudí. Chvíľami je história generácie beatnikov z dnešného pohľadu detinská, inokedy jej myšlienky nie sú prekonané podnes. Vlastná téma však stále vzrušuje a prekvapuje. V žiadnom prípade to nie je bodka, pretože beat generation pokračuje ďalej..."
Jiří STIVÍN, český džezový hudobník: "Vnímam to ako poďakovanie tomuto obdobiu. Domnievam sa, že počas uplynulých päťdesiatich rokov nebolo silnejšieho prúdenia vo svetovej literatúre ako beat generation. Ovplyvnili nielen literatúru, ale aj rozličné druhy umenia - a samozrejme aj hudbu, najviac azda džez. Svoj obdiv a inšpiráciu som vyjadril nielen na koncerte v rámci džezových dní, ale aj cez nanovo zväčšené fotografie o pobyte Allena Ginsberga v Prahe v roku 1965."
Carolyn CASSADYOVÁ, manželka spoluzakladateľa beat generation Neala Cassadyho: "Netušila som, že beat generation až tak výrazne oslovuje aj súčasnú mladú generáciu. Neal s Kerouacom a Ginsbergom by mali určite veľkú radosť. Haleluja Beat Generation!"
Peter REPKA, Ivan LAUČÍK, Ivan ŠTRPKA, členovia slovenskej literárnej skupiny Osamelí bežci sa vyjadrili spoločne: "V marci roku 1965 sme v Bratislave zorganizovali návštevu Allena Ginsberga, ktorý bol vtedy naším Pánom Bohom. Teraz sme prišli do Prahy pripomenúť si tieto neopakovateľné chvíle, ktoré poznačili aj našu poéziu. Žiaľ, Ginsberg tu už nie je, ale jeho duch a vôbec všetkých beatnikov tu zostal..."
Michael MARCH, anglický básnik žijúci v Prahe - prezident Nadácie Festival spisovateľov Praha 98: "Básne sú veľmi špecifickým druhom tanca, pretože jazyk je tou najcharakteristickejšou vlastnosťou ľudstva. Tanec beatnikov mal jazyk, ktorý stále mrazí - svojou vášňou, razanciou, nežnosťou, ale i sexappealom. Ako jeden z organizátorov festivalu môžem spokojne vyhlásiť - naše úsilie nebolo márne."
Autor: pet