kontakty francúzsky dôstojník. Francúzske úrady však vzápätí odmietli vysvetlenie, že zatknutie stroskotalo na týchto stykoch.
Americký denník Washington Post s odvolaním sa na vysokých vojenských činiteľov uvádza, že sa Karadžič údajne niekoľkokrát stretol s francúzskym majorom Hervém Gourmillonom, ktorý bol vtedy v oblasti Mostaru styčným dôstojníkom s bosnianskymi Srbmi. Keď sa o tom dozvedela americká vláda, obávala sa, že by mohli byť prezradené detaily plánu na zadržanie Karadžiča, a od akcie upustila. Ministerstvo obrany v Paríži včera pripustilo, že jeden nemenovaný dôstojník mal s Karadžičom kontakty v rámci svojho pôsobenia v Bosne. Potom bol okamžite preložený do Francúzska. "Postup tohto dôstojníka však nijako nespochybnil zatknutie Radovana Karadžiča," uviedlo ministerstvo. Podľa amerického denníka francúzske úrady už predtým oznámili, že sú ochotné postaviť Gourmillona pred vojenský súd. Dôstojník sa však vrátil do Francúzska bez toho, aby proti nemu justícia začala trestné konanie. Tento postup Paríža americkú stranu rozladil.
"Vieme s určitosťou, že (Gourmillon) prezradil informácie o operáciách NATO k prípadnému zatknutiu Karadžiča," citoval Washington Post nemenovaného činiteľa USA. Za zločiny v priebehu viac ako trojročnej vojny v Bosne má byť Karadžič postavený pred Medzinárodný vojnový tribunál v Haagu. Bosniansko-srbský vodca je hlavnou hľadanou osobou spoločne s vtedajším vojenským veliteľom Ratkom Mladičom. Podľa správ včerajšieho juhoslovanského denníka Demokratija sa Mladič zdržiava v súčasnosti v Belehrade. Vzhľadom na "isté" zdravotné problémy sa lieči v jednej nemocnici a žije na predmestí hlavného mesta JZR s rodinou. Denník sa odvoláva na armádne zdroje bosnianskej Republiky srbskej s tým, že Mladič neplánuje návrat do Bosny, a že dostal ponuku jednej ruskej vojenskej školy usadiť sa v blízkosti Moskvy.