Rada Európy vyzvala Belehrad a Kosovo na rokovania a odsúdila referendum

ŠTRASBURG (TASR) - Parlamentári členských krajín Rady Európy (RE) vyzvali včera vo francúzskom Štrasburgu belehradské orgány a vedenie kosovských Albáncov, aby začali rokovania s cieľom dosiahnutia trvalého riešenia kosovskej krízy. Parlamentné zhromažden

ie Rady Európy (PZ RE) odsúdilo zároveň referendum o Kosove a vyslovilo názor, že jediným základom dlhodobého uspokojivého riešenia situácie v Kosove je udelenie väčšej autonómie Kosovu v rámci zreformovanej Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR).

"Chceme mierové riešenie, iného riešenia niet," zdôraznil za parlamentárov autor správy o Kosove, Maďar András Barsony. Podľa jeho slov situácia v Kosove je hrozbou pre stabilitu krajiny, ako aj celého balkánskeho regiónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PZ RE vyzvalo v tejto súvislosti orgány JZR, aby splnomocnili svoju delegáciu na rozhovory o všetkých formách autonómie Kosova vnútri JZR a akceptovali prítomnosť zahraničných predstaviteľov. Parlamentári požadujú od belehradského vedenia splnenie požiadaviek medzinárodného spoločenstva, najmä Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a misie Európskej únie vedenej Felipem Gonzálezom.

SkryťVypnúť reklamu

Parlamentné zhromaždenie vyzvalo vedenie kosovských Albáncov, aby sa pripojili k rokovaniam o mierovom riešení situácie a odsúdili použitie násilia a obchod so zbraňami.

V Srbsku sa včera uskutočnilo referendum o prípadnom zahraničnom sprostredkovaní medzi Srbmi a etnickými Albáncami o otázke budúceho štatútu juhosrbskej provincie Kosovo. Srbské úrady pred začatím plebiscitu viackrát vyzvali obyvateľov, aby sa pri hlasovacích urnách vyslovili proti účasti cudzincov na riešení kosovského interetnického konfliktu, ktorú by chceli presadiť etnickí Albánci, tvoriaci približne 90 percent obyvateľstva nepokojnej juhosrbskej provincie.

Približne 9000 volebných miestností sa včera uzavrelo o 20.00 h. Oprávnenie voliť v Srbsku malo vyše 7,2 milióna osôb. Definitívne výsledky plebiscitu zverejní ústredná volebná komisia dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu