prezentovať.
Strana demokratickej ľavice pritom nemá veľmi zložitú úlohu. Netýka sa jej priveľmi ani návrh volebného zákona. Poučená minuloročnými voľbami - a hlavne neúspechom koalície Spoločná voľba, ktorá sa skončila úplným krachom - nepôjde do nadchádzajúcich parlamentných volieb v žiadnej koalícii. Znamená to, že jej stačí prekročiť stanovený päťpercentný volebný prah - a o tom, že ho prekročí, nik nepochybuje - aby zohrala viac-menej významnú úlohu pri formovaní novej vlády. Podpredseda strany Weiss má pravdu v tom, že iba SDĽ nebola po novembri 1989 vo vládnej koalícii s HZDS. Ako argument to však pre dôveryhodnosť či zásadovosť strany pre uplatnovanie demokratických princípov vôbec nestačí. Inými slovami - ak SDĽ zatiaľ naozaj nebola v priamej koalícii s HZDS, automaticky to neznamená, že sa v nej nemôže ocitnúť po jesenných voľbách.
Na zajtrajšom zjazde pozorovatelia všeobecne neočakávajú žiadne prevratné stranícke rozhodnutia. Predseda strany Migaš pravdepodobne zostane aj predsedom, aj Migašom. Stranícky boj sa možno rozpúta o volebného lídra. SDĽ, verná svojej samostatnej ľavicovej politike, totiž nominovala nie jedného, ale hneď ôsmich volebných lídrov. Pripravila si alternatívu reagujúcu tak na návrh novely volebného zákona, ktorú zostavili HZDS a SNS, ako aj na jej prípadné neschválenie parlamentom. A iba o tom bude v podstate celý sobotňajší zjazd strany. Programové dokumenty či takticko-strategická príprava strany do volieb síce môžu delegátov zaujať, ale pre získanie nových voličov jednoducho nestačia. Tých už v prebiehajúcej volebnej kampani môže ovplyvniť líder, na ktorom bude pracovať nielen strana a jej mediátori, ale najmä on sám. O túto funkciu súťažia Migaš a Kanis a o tom, ktorý z nich zvíťazí, má rozhodnúť zajtrajší zjazd.
SDĽ sa v súčasnosti môže oprieť o zhruba desaťpercentnú podporu voličov. To však nie je na presadenie programu i ľudí do novej vlády žiadnym bingom. Úlohou volebného lídra nie je udržať existujúci stav prívržencov či potenciálnych voličov strany, ale zvýšiť ich počet. Delegáti rozhodnú teda o tom, či prísun voličov lepšie zabezpečí Migaš alebo Kanis. A voľby zase o tom, či ich odhad bol správny alebo nie.