MOSKVA (ČTK) - Slovná vojna okolo zajtrajšieho hlasovania o kandidatúre Sergeja Kirijenka na funkciu ruského premiéra sa včera vyhrotila. Predák komunistov Gennadij Ziuganov dva dni pred posledným tretím kolom potvrdil, že je proti zvoleniu 35-ročného technokrata, vodca liberálnych demokratov Vladimir Žirinovskij naproti tomu Kirijenka podporil a Kremeľ oznámil, že prezident Boris Jeľcin na svojom kandidátovi i napriek odporu ľavicovej opozície naďalej trvá. Poslanci dolnej komory parlamentu sa včera dozvedeli, čo ich čaká, pokiaľ prezident Štátnu dumu rozpustí.
"Postoj ruského prezidenta ku kandidatúre Sergeja Kirijenka na funkciu premiéra je definitívny a nebude sa meniť," oznámila včera tlačová služba Kremľa.
Pokiaľ nebude Kirijenko schválený ani pri piatkovom, už treťom hlasovaní, rozpustí prezident dumu, vypíše predčasné parlamentné voľby a vymenuje nového premiéra.
Predák komunistov Ziuganov včera vyhlásil, že bude presvedčovať svojich straníckych kolegov v parlamente, aby v piatok opäť hlasovali proti Kirijenkovi. Súčasne si však ponechal otvorené zadné dvierka, keď uviedol, že definitívny postoj komunistickej strany k piatkovému hlasovaniu bude určený až dnes na mimoriadnom zasadnutí ústredného výboru strany. Dodal zároveň, že komunisti budú trvať na otvorenom hlasovaní o kandidatúre Kirijenka. Všeobecne sa predpokladá, že táto forma hlasovania slúži komunistom na posilnenie straníckej disciplíny, resp. znižuje možnosť, že niektorí z nich budú hlasovať za Kirijenka.
Predák liberálnych demokratov Vladimir Žirinovskij včera naopak oznámil, že jeho frakcia bude v piatok hlasovať za Kirijenka. Žirinovskij informoval, že včera päť minút rokoval s Kirijenkom o hospodárskom kurze novej vlády.
Zloženie novej vlády zostáva doteraz zahalené tajomstvom. To je jedna z príčin, prečo zatiaľ ambiciózne provládne hnutie Náš dom-Rusko nevyjadrilo Kirijenkovi jednoznačnú podporu. Očakáva sa, že definitívny postoj hnutia bude ohlásený na dnešnom zasadnutí ústredného výboru, na ktorom sa zúčastní aj expremiér Viktor Černomyrdin.
Poslancov včera oboznámili s tým, aké sú ich práva a o čo prídu v prípade rozpustenia dumy. Podľa zákona musia do štyroch dní vyprázdniť kancelárie a vrátiť všetku kancelársku techniku. Zákon im zabezpečuje, že sa môžu vrátiť do práce, ktorú v súvislosti s parlamentnými povinnosťami opustili. Dochádzajúci poslanci musia do mesiaca opustiť služobné byty v Moskve, čo po parlamentných voľbách v roku 1995 viazlo a mnoho z bývalých poslancov byty vrátiť odmietlo. Štát uhradí poslancom a ich rodinám presťahovanie z Moskvy a dopravu osobných vecí do hmotnosti desať ton.