JE MOCHOVCE
Rakúsky hovorca medzinárodnej environmentálnej organizácie Greenpeace včera vo Viedni oznámil, že ťažiskovým podujatím tohtoročnej protiatómovej kampane bude trojdňový protestný pochod z Mochoviec do Bratislavy. Pochod pod heslom "Nikdy viac Černobyľ - stop Mochovce" bude venovaný výročiu najväčšieho nešťastia v histórii jadrovej energetiky a zároveň bude vyjadrovať odpor proti chystanému spusteniu novej slovenskej jadrovej elektrárne, v ktorej vidí Greenpeace "ohrozenie bezpečnosti obyvateľstva celej Európy". Pochod sa začne v piatok, príchod účastníkov do Bratislavy je naplánovaný na nedeľu 26. apríla, ktorý je dňom 12. výročia černobyľskej katastrofy.
ŠTRAJK V CALAIS
Zamestnanci francúzskej trajektovej firmy Seafrance včera zintenzívnili štrajk, ktorý začali prvými akciami už v utorok, a celkom zablokovali trajektovú prepravu z Calais cez prieplav La Manche do V. Británie. Oznámil to francúzsky rozhlas s tým, že štrajkujúci zatarasili svojimi plavidlami vjazd do calaiského prístavu. Štrajkujúci sa tak snažia presadiť proti firme balík odborárskych požiadaviek. Väčšina cestujúcich do V. Británie bola nútená zvoliť iné prístavy alebo sa rozhodla pre cestu tunelom. Na francúzskom termináli tunelovej kyvadlovej prepravy do V. Británie sa preto včera tvorili rady vozidiel.
DUMA SCHVÁLILA ZÁKON O PÔDE
Ruská Štátna duma, dolná komora parlamentu, včera v druhom čítaní schválila kontroverzný Kódex o pôde, ktorý prezident Boris Jeľcin kritizoval v súvislosti s tým, že neumožňuje voľný predaj pôdy. Jeľcin odmietol minulý rok pôvodnú verziu zákona o pôde s námietkou, že neumožňuje súkromné vlastníctvo pôdy, jej predaj a kúpu, čo je podľa neho nevyhnutná podmienka pre naštartovanie reforiem v poľnohospodárstve. V rámci kompromisu sa Kremeľ s parlamentom dohodli na vytvorení spoločnej skupiny, ktorá mala dokument prepracovať. Revidovaná verzia zákona však neberie do úvahy prezidentove námietky a je preto malá pravdepodobnosť, že prezident zákon podpíše.
Z. GÁL O ZASTÚPENÍ MENŠÍN V PARLAMENTE
Za poľutovaniahodnú označil včera predseda maďarského parlamentu Zoltán Gál skutočnosť, že ani jeden parlamentný subjekt s výnimkou Maďarskej socialistickej strany (MSZP) nepodporil návrh, ktorý by bol umožnil parlamentné zastúpenie národnostných a etnických menšín. Súčasne sa vyslovil za urýchlenie riešenie tejto otázky. Podľa Gála by problematiku mohlo vyriešiť, ak by všetky celoštátne menšinové samosprávy delegovali po jednom zástupcovi do parlamentu, kde by ich poslanci zvolili tajným hlasovaním.
ARABSKÉ ŠTÁTY
PROTI TERORIZMU
Ministri vnútra a spravodlivosti 22 členských krajín Ligy arabských štátov (LAŠ) včera v Káhire podpísali konvenciu, ktorou sa oficiálne prihlásili k spoločnému boju proti terorizmu. Signatárske štáty sa zaviazali, že nebudú objednávať a financovať teroristické akty alebo sa ich dopúšťať, ale naopak budú proti nim bojovať. Pomôcť tomu má výmena informácií a vyšetrovacích spisov, vybudovanie siete informátorov, ako aj lepšie stráženie hraníc, ktoré má zabrániť pohybu teroristických skupín. Arabské krajiny sa ďalej zaväzujú, že teroristov postavia pred súd alebo ich vydajú štátu, ktorý o to požiada.