Pred niekoľkými dňami ukončili svoje turné po Prešovskom kraji poslanci HZDS, ktorí chceli prinavrátiť stratenú dôveru občanov k svojej politike. Použili na to všetky dovolené i pochybné metódy. Jednou z nich bolo aj masírovanie mozgov prvovoličov na stredných a vysokých školách. Nasledovali aj stretnutia s občanmi, kde sa snažili obhájiť hospodársku politiku vlády a presvedčiť občanov o jej pozitívnych výsledkoch. Skutočné výsledky hospodárskej politiky sú však práve opačné, než ich proklamuje táto vláda a poslanci HZDS. Aká je teda pravda?
Prešovský kraj administratívne tvorí 13 okresov. Je najväčší čo do počtu obyvateľov, žije v ňom asi 15 % obyvateľov Slovenska. V kraji boli sprivatizované všetky väčšie štátne podniky a dá sa predpokladať, že ďalšie budú do konca tohto volebného obdobia. Na vznik a rozvoj nových hospodárskych odvetví niet peňazí. Ani doterajšia privatizácia nepriniesla oživenie výroby, ba naopak, došlo k jej útlmu. Najviac postihnutým odvetvím je stavebníctvo. Pokles zamestnanosti a výroby vláda nezastavila ani zriadením Ministerstva výstavby SR - jediným výsledkom bol snáď iba nárast štátnej administratívy. Dnes v tomto kraji pracuje v stavebníctve okolo 9 tisíc ľudí, kým v roku 1991 mali toľko zamestnancov iba Pozemné stavby a nebol to jediný stavebný podnik. Pritom do roku 2000 treba v kraji postaviť 19 tisíc bytov. Dokazuje to aj štatistika, podľa ktorej na tisíc obyvateľov pripadá iba 267 bytov, čo je hlboko pod celoštátnym priemerom.
Prešovský kraj má nepríjemné prvenstvo aj v počte nezamestnaných. V januári 1998 bola celková nezamestnanosť 19,9 %, ale viaceré okresy dlhodobo prekračujú hodnotu 20 a blížia sa k hranici 25 %. Od decembra 1994 do januára 1998 stúpla nezamestnanosť v okrese Vranov na 26,5%, Svidník na 22,8 %, a v nových okresoch Sabinov a Stropkov je na úrovni 22,5, resp. 23,4 %. Pri nástupe terajšej vlády koncom roka 1994 bolo v okresoch Prešovského kraja 56 610 nezamestnaných, dnes ich je 71 500. Mesačný nárast za december 97 a január 98 bol v priemere 340 nezamestnaných na okres. Prijaté opatrenia nepriniesli očakávaný výsledok - možno aj preto, že finančné prostriedky boli do okresov prerozdeľované iba po straníckej línii. Priemerný vek nezamestnaných je 31,5 roka: práve človek v tomto veku by mal byť z hľadiska svojich schopností pre spoločnosť najzaujímavejším. Ani priemerná mesačná mzda 6500 až 6700 korún príliš nemotivuje, keď v celoštátnom priemere je to vyše 9 tisíc korún.
Takéto sú výsledky hospodárskej politiky vlády SR v tomto volebnom období. Nepomôžu ich zlepšiť ani výjazdy poslancov HZDS do kraja. Nepomôžu ani klamstvá o tom, ako sa zlepšila sociálno-ekonomická situácia na Slovensku, o ktorej s takou radosťou hovorieva aj predseda vlády. Občan Prešovského kraja jeho slová pociťuje ináč: stačí, ak sa pozrie do svojej peňaženky alebo na výplatnú pásku. Vláda musí za takýto výsledok niesť zodpovednosť pred občanom a ten jej dá aj patričné ohodnotenie v parlamentných voľbách. Dosť bolo klamstiev a prázdnych sľubov HZDS!
Autor: DUŠAN FEDOROČKO, Prešov, predseda Krajskej rady DU