"Okrem úverových zdrojov, ktoré sú na výstavbu diaľnic na Slovensku zabezpečené, sme sa rozhodli emitovať cenné papiere vlády SR pre občanov i do zahraničia. Tieto štátne dlhopisy môže kúpiť každý, aj ten, kto má peniaze načierno schované a nevie ich zdaniť. Teraz mu týmto dávame šancu." Tieto slová povedal podľa správy TASR predseda vlády v piatok v Ovčiarsku pri Žiline.
Plán získavať peniaze na financovanie výstavby diaľnic aj cez dlhopisy predávané domácim právnickým i fyzickým osobám nie je nový. Prvýkrát sa spomenul už na jeseň minulého roku v súvislosti s refinancovaním rozpočtového deficitu a nárastom úrokových sadzieb, požadovanými investormi od štátnych dlhových papierov, nad 25 %. Problémy refinancovania rozpočtu boli v minulom roku nakoniec vyriešené zvýšenou zaangažovanosťou niektorých finančných domov. V tomto roku sa napriek v prvom štvrťroku prebytkovému rozpočtu vracia situácia do starých koľají, keď pri v tomto týždni realizovanej emisii ročných štátnych dlhopisov ich výnos opäť prekročil 25 % hranicu. Nedostatok dlhodobých zdrojov na výstavbu diaľnic začal byť zreteľný takisto na jeseň minulého roku. Podstatná časť minuloročných nákladov je vykrytá v súčasnosti iba krátkodobou pôžičkou od Nomury. Podľa posledných známych správ sa na koniec apríla plánuje na medzinárodných kapitálových a finančných trhoch emisia štátnych dlhopisov v objeme 500 mil až 1 mld USD. Pozícia Slovenska je pritom skomplikovaná znížením ratingu od Moody`s, čo sa okrem zvýšenia požadovaného výnosu pravdepodobne prejaví i menším záujmom investorov, a teda rizikom menšieho získaného objemu.
Ponuka možnosti umiestniť do doma vydaných štátnych dlhopisov čierne peniaze je zarážajúca z viacerých hľadísk. Okrem toho, že sa podobá generálnemu pardonu na všetky nelegálne získané peniaze, bude jej dôsledkom pravdepodobné opätovné zhoršenie pozície Slovenska v očiach zahraničia. Ide o ďalší krok vzďaľujúci Slovensko od pomerov, ktoré je možné označiť v rámci európskeho kontextu za štandardné. Okrem toho takýto postoj bude odrádzajúco pôsobiť na tú časť občanov, ktorá by bola ochotná investovať časť svojich legálne získaných úspor do štátnych dlhopisov. Na záver sa ešte natíska otázka, či ide v tomto prípade o jednorazovú ponuku, alebo ide o dlhodobú koncepciu. Štátna ekonomika postavená na dlhodobom štátom realizovanom praní čiernych peňazí by bola krajne originálnym variantom cesty ponúkanej tržnými ekonomikami, rozhodne by nás však nadlho ochránila od mravného bahna a neúcty ku kresťanským tradíciám, číhajúcim na nás za západným rohom.
Autor: Juraj Kováčik P67 value, s. r.o., Bratislava