Nedeľná voľba nového alebo staronového predsedu či predsedníčky Slovenského atletického zväzu (SAZ) na IV. valnom zhromaždení organizácie, či sa to už niekomu páči alebo nie, mala prvky parlamentného boja koalície s opozíciou. Najdlhšie úradujúci šéf našej kráľovnej športov Anton Ihring (od roku 1982) sa v hodnotiacom referáte pochválil predovšetkým najčerstvejším tromfom, novou atletickou halou na Pasienkoch, ktorá je tesne pred dokončením, a po pravde, A. Ihring má na tomto fakte nemalú zásluhu. Do neba vyzdvihoval úspešný rok 1997 s bronzom Igora Kováča z aténskych MS a štyrmi medailami slovenských juniorov z ME. Posťažoval si, "že na rozdiel od druhej strany on nerobil žiadnu kampaň a jeho štýlom nie je umelý imidž". Vystúpenie zakončil srdcervúcim: "Tí, ktorí máte zatvorené oči, otvorte ich!" O protikandidatúre podpredsedníčky Slovenského olympijského výboru Márie Mračnovej (tiež A. Ihring pôsobí v tejto funkcii) sa vraj z jej úst dozvedel až v deň rokovania. Ak to "pritiahneme za vlasy", možno, všeobecne však, bývalý predseda SAZ by nesmel dobré dva týždne čítať noviny. Na MS v Aténach si nechal "kontrolórsky" faxovať každý riadok z našej tlače týkajúci sa atletiky! Ani naša bývalá skvelá výškarka nerobila žiadnu kampaň. Vo svojej kandidátskej reči zdôraznila predovšetkým, že za prioritu pokladá zlepšenie imidžu našej atletiky, zastavenie poklesu jej prestíže. Vedela, o čom hovorí. Škriepna, "rozkauzovaná", nejednotná rodina s trestajúcim autoritatívnym "otcom" A. Ihringom bola v slovenskom športe už na smiech.
V tejto situácii sa očakával na valnom zhromaždení ostrý tón. Našťastie nezaznel v najvyhranenejšej podobe, hoci Mária Mračnová po skončení rokovania tvrdila, že ho cítila. Silnejúca opozícia trénerov, ľudí z oddielov, najmä z mladšej generácie, si precízne dávala pozor, aby neskĺzla k tomu, čo vyčítala Ihringovej "koalícii" - ku konfrontačnému tónu. Trestaný a odvolaný chodecký tréner Juraj Benčík mierne hovoril, že zvolí čestnosť. Iný významný tréner Dušan Valent elegantne a s vtipom ozrejmil nezmysly okolo limitov, že tréneri o nich rokovali vždy zbytočne, lebo VV SAZ ich za ich chrbtom určil sám. Jedine tréner českej majsterky sveta Šárky Kašpárkovej Michal Pogány azda prehnal iróniu a urobil zo svojho vystúpenia síce pôsobivý, ale vzhľadom na situáciu nevhodný "kabaret". Koalícia nepriniesla nič nové, viacerí jej predstavitelia sa jedovatého tónu nezbavili. Pravda, okrem súčasného chodeckého šéftrénera Pavla Zemka nik priamo nezaútočil na Máriu Mračnovú. Vyčítal jej, že ešte za federálnych čias mala pred OH v Barcelone odobriť zúženie atletickej výpravy z 22 na 18 členov. Podotknime, že medzi "postihnutými" bola Zemkova manželka, chodecká reprezentantka. Z verných dovtedajšiemu šéfovi, napríklad člen výkonného výboru, riaditeľ Športky Rostislav Matoušek, sa "bojí ľudí, ktorí stoja za Máriou Mračnovou". ("No zbohom, kam bude s nimi smerovať naša atletika," zvolal). Medzinárodná sekretárka SAZ Anna Kirnová použila klišé celého sekretariátu i A. Ihringa a "obtrela sa" o vraj klamajúce, zavádzajúce a poplatné média.
Voličské mandáty mali tentoraz v rukách oddiely a neprideľovali ich podľa oblastí. Výsledok voľby bol až prekvapujúco jednoznačný v prospech M. Mračnovej - 69:33. Nová šéfka potom urobila skvelý diplomatický ťah, keď Antona Ihringa požiadala, aby naďalej pôsobil vo výkonnom výbore, z ktorého napokon odišli iba traja ľudia (R. Matoušek, A. Sloboda, V. Bezdíček). Stínanie hláv sa nekonalo a ani nechystá, slovenská atletika stojí na štartovej čiare čestnosti, ktorá nestrpí bezuzdnú konfrontáciu. Zvíťazil rozum a tolerantný prístup nad autoritatívnosťou, hoci šestnásťročnú prácu A. Ihringa, predovšetkým v medzinárodných atletických organizáciách, treba vysoko oceniť.