VARŠAVA (ČTK) - Hlas Poľska na tému "Slovensko" má omnoho väčšiu váhu a význam, ako keď sa k aktuálnemu vývoju situácie v tejto krajine vyslovujú predstavitelia Maďarska alebo Českej republiky. Vyhlásil to vo Varšave maďarský prezident Árpád Göncz, ktorý v piatok skončil oficiálnu návštevu Poľskej republiky.
Maďarský prezident včera v prednáške prednesenej v aule Vysokej školy ekonomickej nepriamo apeloval v záujme oživenia myšlienky tesnejšej spolupráce medzi krajinami visegrádskej skupiny. Myšlienka jednoty krajín trojky podľa jeho slov nielenže pomohla v politickom dozrievaní Poľska, ČR a Maďarska, ale stala sa dôležitým faktorom pri dosahovaní spoločných integračných cieľov. Vstup do zjednotenej Európy predstavuje podľa Göncza pre Maďarsko kľúč k realizácii zásad jeho zahraničnej politiky, najmä voči susedným krajinám. Upozornil, že sa s ním neoddeliteľne spája aj určenie práv maďarskej národnostnej menšiny na úrovni európskych právnych noriem. Preto je v záujme Maďarska, aby sa integrácia Európy nezastavila na maďarských hraniciach a nevytváralo sa tak nové delenie kontinentu, zdôraznil. "Zastúpenie Slovenska v kruhu demokratických krajín je spoločným záujmom tak Prahy, ako aj Budapešti. Slovensko, či chce alebo nechce, bude musieť prijať normy európskej demokracie," komentoval v rámci diskusie situáciu v regióne, pričom zdôraznil, že na tému "Slovensko" sa vyjadruje len ako súkromná osoba. Ako ďalej uviedol, Budapešť je vo vzťahoch s Bratislavou vo "zvláštnej situácii". Na jednej strane je už niekoľko rokov v platnosti vzájomná medzištátna zmluva, ale nedarí sa naplniť jej ducha, a to najmä v otázke práv národnostných menšín. "Neupieram nikomu právo na to, aby nenávidel Maďarov. Ale žiaden politik nemá právo vnucovať svoje vnútorné pocity a skúsenosti celej spoločnosti. Nemá jednoducho právo na to, aby týmto spôsobom sťažoval postavenie svojho národa vo svetovom spoločenstve," vyhlásil Göncz.
Na otázku, ako hodnotí perspektívu integrácie Slovenska do európskych štruktúr, uviedol, že občania každej krajiny sú v konečnom dôsledku zodpovední za to, akú majú vládu a akú politiku táto vláda uskutočňuje.