Keď turínsky fotograf Secondo Pia pred sto rokmi vyvolával vo svojom laboratóriu negatív záberu Turínskeho plátna, ešte netušil, aké prekvapenie ho čaká. Vyvolaný negatív bol totiž vlastne pozitívnym obrazom tváre a tela muža, o ktorom sa predpokladalo, že bol samotným ukrižovaným Kristom. Plátno, ktoré bolo už v tom čase uctievané ako významná náboženská relikvia - vo všeobecnosti sa verilo, že v ňom bol zavinutý ukrižovaný Ježiš Kristus, rozšírený bol však aj názor, že je dielom niektorého významného maliara - sa okamžite stalo objektom mimoriadneho záujmu laickej i odbornej verejnosti. Bolo totiž nanajvýš nepravdepodobné, že by sa ľudskému oku dokázalo bez technických pomôcok tak dokonale zašifrovať tvár neznámeho muža do negatívnej podoby. Jediným vysvetlením bol mimoriadny úkaz, ak nie priamo "zázrak"!
"Všetci ľudia uvidia moju spásu," pod týmto mottom včera za slávnostných náboženských obradov v turínskom dóme štvrtý a poslednýkrát v tomto storočí verejnosti sprístupnili slávne plátno. Kus ľanovej látky, dlhý 4,4 metra a široký 1,2 metra nesie na povrchu "negatívny" obraz muža, ktorý bol podľa vedeckých štúdií vo veku asi 30 - 35 rokov, meral 1,77 metra a mal hmotnosť 70 kilogramov. Spory o tom, akou technikou podoba vynikla a či zobrazuje naozaj Ježiša Krista, pokladá dnes katolícka cirkev za druhoradé.
Spor o plátno sa vedie už niekoľko storočí, novú, takpovediac vedeckú dimenziu však dostal až s príchodom fotografie a prvého šokujúceho negatívu. V roku 1988 bolo plátno podrobené tzv. uhlíkovej skúške, ktorá datovala obdobie jeho vzniku do rokov 1260 - 1390. Vzápätí sa však našli protidôkazy: chemické rozbory dokázali prítomnosť stôp ľudskej krvi a peľu rastlín z čias Krista v Jeruzaleme; Rusom sa podarilo dokázať, že požiare, ktorým bolo plátno v histórii vystavené, mohli výrazne skresliť uhlíkové skúšky, vedci objavili aj voľným okom neviditeľné otlačky rímskych mincí, ktoré mal v očiach záhadný muž - presne podľa vtedajších židovských zvykov.
Súčasné sprístupnenie plátna je už posledným v tomto storočí. Počas posledného sprístupnenia v roku 1978 si prišiel Turínske plátno uctiť aj vtedajší krakovský arcibiskup, kardinál Karol Wojtyla. Ján Pavol II. nebude v Turíne chýbať ani tentoraz - jeho návšteva je plánovaná na 24. mája 1998.