dostať aj tie severoírske politické strany, ktoré sú proti mierovej zmluve. "Mojím cieľom je dosiahnuť to, aby sa so všetkými (severoírskymi) politickými stranami nakladalo rovnako a aby sa voliči mohli zoznámiť so všetkými hľadiskami týkajúcimi sa mierovej dohody, či už sú tejto dohode naklonené alebo nie," uviedla vo vyhlásení britského ministerstva pre Severné Írsko ministerka Mo Mowlamová. Finančná podpora však bude obmedzená len na distribúciu volebných materiálov a bude len jednorazová.
Odporcami mierovej dohody v Severnom Írsku sú len dve menšie protestantské strany, ktoré podnecujú voličov, aby v referende dokument odmietli. Ide o Demokratickú unionistickú stranu (DUP) fundamentalistického reverenda Iana Paisleyho, ktorú podporuje okolo 13 percent ulsterských voličov, a o pomerne okrajovú extrémistickú formáciu Unionistická strana Spojeného kráľovstva.
Ako včera ministerka Mowlamová oznámila, v pondelok má britská vláda poslancom predložiť návrh zákona o organizovaní referenda, ktoré v Severnom Írsku vypísali na 22. mája. Obyvatelia Ulsteru majú v tomto referende svojimi hlasmi rozhodnúť, či podporia, alebo nie návrh na vytvorenie noých inštitúcií, napríklad regionálneho parlamentu, ktoré majú okrem iného poskytnúť Dublinu v severnej časti ostrova výraznejší vplyv. V ten istý deň sa majú k mierovému dokumentu vysloviť aj obyvatelia Írskej republiky, a to vrátane súhlasu či odmietnutia zmeny článku dva a tri írskej ústavy, ktorého sa mierová dohoda tiež týka.