Návštevníci londýnskej Galérie Decima mali včera nekaždodennú príležitosť dostať so zakúpeným obrazom americkej maliarky Angely Marshallovej i zaujímavý prídavok. Výtvarníčka púšťala do galérie na vymedzený čas vždy po jednom návštevníkovi, v ktorého prítomnosti namaľovala obraz. Jeho predaj však podmienila splnením dvoch podmienok. Po prvé, zákazník musí na ňu urobiť dojem, aby mu ho predala, a po druhé, musí s ňou v závislosti od veľkosti obrazu absolvovať i sexuálny akt. Cenník je nasledovný: Kto si zakúpi jej miniatúru, má nárok na orálne uspokojenie. Kto chce získať stredne veľkú maľbu, musí odviesť kompletnú prácu, čiže kompletný pohlavný styk, a veľký obraz za 75 libier získa ten odvážlivec, ktorý s Angelou ako partnerkou predvedie svoje osobitné sexuálne nároky. "Podstatné je, aby návštevník mal s Angelou sexuálny styk, aby sa tak dokončilo umelecké dielo. Kým to majiteľ neurobí, nemožno hovoriť o umení," povedal riaditeľ galérie Alex Chappel.
KURZY PRE DOSPELÝCH
Dospelí vo Veľkej Británii sa vracajú späť do školských lavíc, aby sa naučili, ako sa poriadne prikryť perinou a ako si uviazať šatku či motýlika. Na záver "štúdia" dostanú jeho účastníci vysvedčenie o absolvovaní kurzu módneho dizajnu. Netradičné kurzy organizuje North Yorkshire Training and Enterprise College v anglickom meste Harrogate v spolupráci so sieťou obchodov predávajúcich viazanky. Okrem lekcií venovaných tomuto pánskemu módnemu doplnku sa môžete prihlásiť na kurzy parkovania, vychádzania s problematickými ľuďmi, čítania starých máp, česania psov a výberu správneho vína.
MARKY AKO KOMPOST
S príchodom spoločnej európskej meny sa nemecká marka stane minulosťou. Ale čo urobiť viac ako s 2,6 miliardy starých bankoviek? Túto otázku si položila aj spoločnosť Umweltschutz Nord z Ganderkesee pri Brémach, a tak sa zrodil nápad. Namiesto odvozu znehodnotených starých bankoviek na skládky by sa 400 ton ročne mohlo spracovať na kompost. Skôr než sa z peňazí stane prírodné hnojivo, pomiešajú ich so šupkami zemiakov, zvyškami jedla a iným biologickým odpadom, aby sa kedysi také chránené bankovky lepšie rozložili. Vzhľadom na to, že boli impregnované voskom a ľanovým olejom, bankovky veľmi zle prijímajú vlahu a sú preto problémovým odpadom. Po ôsmich týždňoch však už zvyšky bankoviek v komposte prakticky nemožno nájsť a chemické analýzy navyše dokázali, že uhľovodíky, ťažké kovy a farbivá obsiahnuté v papierových peniazoch neovplyvňujú kvalitu hnojiva. Podnikavá spoločnosť by teraz chcela svoj originálny nápad predať a rokuje s možnými záujemcami.