ala z Británie pred 15 rokmi, dodnes cíti ako Angličan v cudzine. "Od samého začiatku ste zaradený medzi cudzincov. Chodil som do izraelských škôl, hovorím po hebrejsky a robím všetko, čo Izraelčania (...), ale som si istý, že o mne ľudia hovoria ako o Rogerovi-Angličanovi," povedal.
Hoci Izrael vytvoril rozsiahly program, ktorý mu umožňuje širokú absorpciu imigrantov, rovnako ako Roger sa cítia imigrantmi veľa rokov po príchode. Od roku 1980 vzrástol v Izraeli počet obyvateľov o 17 percent na dnešných viac ako päť miliónov. Colnými úradmi prešlo 630 000 Rusov a 50 000 Etiópčanov. V pomere na počet obyvateľov je to, ako keby napríklad Spojené štáty prijali obyvateľstvo Francúzska. V 50. a 60. rokoch prišlo do Izraela 300 000 sefardských Židov (v širokom slova zmysle zo Španielska a severnej Afriky). Izrael mal krátko po svojom založení v roku 1948 asi 716 000 obyvateľov a pri moci boli Aškenázovia (z Nemecka a východnej Európy). Sefardovia sa dostali okamžite na vedľajšiu koľaj a považovali ich za nevzdelaných a profesionálne málo zdatných. Veľa z nich, ako napríklad Henri Dan (54), v sebe nosia staré jazvy dodnes. Keď hľadal prácu, zistil, že Aškenázovia dávajú prednosť Európanom a že pre Sefardov nie sú ani kurzy hebrejčiny, ani práca. Dodnes viditeľná nerovnosť izraelskej spoločnosti má korene práve v tom, aké prijatie sa dostalo Sefardom. Aškenázovia sú dodnes na najvyšších vojenských a spoločenských postoch. Žiadny sefardský Žid sa nikdy nestal premiérom. Dan si nakoniec vydobyl dobrú prácu fotografa a robí letecké snímky pre armádu. Oženil sa s Tunisankou a majú štyri deti. Ak by sa mal však vrátiť späť do roku 1961, zvolil by emigráciu do Francúzska.
Po páde železnej opony v roku 1989 začali do Izraela prichádzať vo veľkom počte Židia z bývalého Sovietskeho zväzu. Pre mnohých Izraelčanov bol ich masový prílev ekonomickým ohrozením. Znak písmena V sa zmenil z pôvodného významu Víťazstvo na Vila a Volvo, pretože podľa Izraelčanov väčšina Rusov prichádzala pre výhodné podmienky imigračného programu. Dodnes sa Rusom pripisuje nárast kriminality a prostitúcie v krajine. Expert na etiópsku imigráciu Haim Perry pripomína, že Etiópčania sa v Izraeli stretávali od prvých dní s ťažkosťami a trpeli depresiami. Vytvárajú i akési protestné skupiny a ocitli sa na okraji spoločnosti. "Skoro tu budeme mať veľmi agresívnu skupinu," upozorňuje Perry. Etiópčania predstavujú len jedno percento celkovej populácie Izraela, ale päť percent medzi mladými, ktorí sú na ulici a nechodia do škôl. Podobné je to aj s Rusmi - na počte obyvateľov sa podieľajú 14 percentami, ale medzi problematickou mládežou je ich štvrtina. Napriek tomu väčšina imigrantov v Izraeli zostáva. Tí, ktorým sa darí dobre, hovoria, že kľúčom je prehliadať diskrimináciu a naučiť sa hrať izraelskú hru.
Autor: ČTK/REUTERS