Človek sa považuje za možného darcu orgánu od momentu stanovenia mozgovej smrti. Teda odvtedy, keď je mŕtvy jeho mozog, aj keď činnosť ostatných orgánov, srdca alebo pľúc, môže byť ešte istý čas prítomná alebo ju podporujú prístroje. Odber sa však nerobí u jedincov, ktorí ešte počas života urobili písomné alebo inak preukázateľné rozhodnutie, že s odberom po svojej smrti nesúhlasia. Nerobí sa ani u osôb, ktoré sú vo výkone trestu.
TRANSPLANTÁCIe SRDCA
Prvú úspešnú transplantáciu srdca na svete uskutočnil 3. decembra 1967 prof. Ch. N. Barnard v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike. Dlhší čas bolo potom vákuum a transplantácie sa nerobili, len prof. Shummay v Palo Aldo v Kalifornii neprestal napriek neúspechom. Práve vďaka nemu sa transplantácie srdca zdokonalili a mohli v nich pokračovať aj lekári v iných krajinách. Na Slovensku sa uskutočnila prvá, žiaľ, neúspešná 9. júla 1968, pod vedením Dr. K. Šišku v Bratislave. K nasledujúcej sa odhodlal prof. J. Fabián v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) v Prahe až v roku 1984. Jedna z jeho vtedajších pacientok M. Mitická má momentálne 51 rokov a žije už 11 rokov s novým srdcom v Bratislave. Odvtedy sa na Slovensku transplantácie srdca neuskutočnili až do tohto roka, keď 21. januára 1998 vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR súhlas s transplantáciou.
TRANSPLANTÁCIE PEČENE?
Donedávna sa na Slovensku robili iba transplantácie obličiek. Minulý rok v máji sa však uskutočnili dva pokusy o transplantáciu pečene - v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici a vo Fakultnej nemocnici v Bratislave - bohužiaľ, skončili sa neúspešne. V súčasnosti sú však, podľa našich informácií, pripravené dva tímy lekárov, ktorí sú schopní úspešne urobiť transplantáciu pečene.
PRVÁ TRANSPLANTÁCIA
Prvá úspešná transplantácia srdca v SR sa uskutočnila v SÚSCCH 20. 3. 1998. Transplantačný tím tvorili: operatér: doc. MUDr., Viliam Fischer, CSc., MUDr. Michal Hulman, MUDr. Ivo Gašparovič, inštrumentárka: Jana Puškáčová, ECC: primárka Zlatica Pauliková, Silvia Jamnická, Marcela Ťažanová, anestéziológovia: primárka Ingrid Olejárová, MUDr. Rastislav Staroň, Miriam Belanová, Nina Bartanská, sanitár: Eva Tóthová, Václav Ilčík. Odberový tím tvorili: operatér: MUDr. Richard Outrata, MUDr. Ivan Glonek, MUDr. Jaroslav Lupták, Miroslava Hauptvogelová.
PRASAČIE SRDCIA
Ako transplantáty pre ľudských pacientov sa izraelské nemocnice chystajú použiť srdcia vo Veľkej Británii geneticky vyšľachtených prasiat. Avšak len za predpokladu, že transplantácia prasačieho srdca človeku bude v tomto roku v Británii úspešná. Židovské náboženstvo považuje síce prasačie srdce, tak ako celé prasa, za nečisté, ale náboženská obec plánované zákroky privítala. "Židia by nemali jesť bravčové mäso, ale nevidím dôvod, prečo nepoužiť srdcia prasiat na záchranu ľudského života," povedal hlavný rabín v Hajfe Š. J. Cohen. Prasačie srdce je veľmi podobné ľudskému a srdcové chlopne už v minulých 15 rokoch v Izraeli úspešne transplantovali. Vzhľadom na židovské a islamské tradície musí byť telo zomrelého pochované vcelku, preto je veľmi obťažné získať orgány na transplantáciu.