MOSKVA (PRE SME - PETRA PROCHÁZKOVÁ, agentúra EPICENTRUM) - Dočasný ruský premiér Sergej Kirijenko včera náhle prerušil zasadnutie vlády. Kabinet bol informovaný o tragédií, ku ktorej došlo na severnom Kaukaze včera ráno. Ruské vedenie charakterizovalo incident ako teroristický akt. Toľko vysokých ruských dôstojníkov neumieralo ani v priebehu rusko-čečenskej vojny, ide o najväčšiu diverznú akciu od konca ozbrojeného konfliktu. Vojenská kolóna s veliteľmi smerovala z Mozdoku, kde je veľká posádka, cez Ingušsko do hlavného mesta ruskej republiky Severné Osetsko Vladikaukazu. V oblasti ingušsko-osetských hraníc pri obci Churikau Rusov prepadli. Na tri autá zaútočila neznáma asi desaťčlenná ozbrojená skupina. Podľa svedectva tých, ktorí akciu prežili, musel byť útok perfektne pripravený a miesto starostlivo vybrané. Ostreľovači sa zjavne sústredili na vysoké hodnosti, "prácu" dokončili granátometmi. Rusi nedostali ani možnosť sa začať brániť. Všetko trvalo len niekoľko minút. S výsledkom museli byť útočníci spokojní. Najmenej päť mŕtvych, sedem zranených, z toho niektorí ťažko. Či zoznam obetí nebude priebežne doplňovaný, nie je isté.
Kto bol hlavným cieľom útoku, je zrejmé. Predstaviteľ generálneho štábu generál Viktor Prokopjenko zahynul na mieste. Rovnako tak nedali útočníci šancu plukovníkovi Viktorovi Jeremejevovi, veliteľovi 19. motostreleckej divízie a plukovníkovi Sergejovi Grečinovi z Hlavnej správy pre výchovu. V kritickom stave je zástupca veliteľa raketových vojsk a delostrelectva generál Nikolaj Muchín. Absurdná je skutočnosť, že generalita preverovala prácu ruských stanovíšť, ktoré majú práve takýmto incidentom zabrániť. Trasa, po ktorej išla kolóna, patrí medzi najnebezpečnejšie v oblasti a pohyb po nej vyžaduje osobitnú prípravu rozviedky, ktorá zjavne zlyhala.
Dohady panujú i o útočníkoch. Padlo aj niekoľko mien čečenských poľných veliteľov, ktorí sú podozriví z organizácie diverzie. Žiadne dôkazy však včera nikto neuviedol.
Premiér Čečenska a známy veliteľ generál Šamil Basajev ponúkol ruskej strane pomoc pri vyšetrovaní a zdôraznil, že všetky kriminálne činy, ktorých páchatelia zostanú neodhalení, sú pripisované nespravodlivo Čečencom. Basajev sa obáva, že včerajší incident má ospravedlniť posilnenie ruských vojsk v oblasti. Čečeni posilnili hliadky na hraniciach, ktoré sa majú pokúsiť zadržať podozrivých z teroristického aktu. V rovnakom čase v Moskve rokovali ministri vnútra Ruska a Čečenska, generáli Stepašin a Makašov o spolupráci v boji proti kriminalite a terorizmu. Obaja označili udalosť za provokáciu. Situácia na severnom Kaukaze je viac ako napätá.
Autor: PRE SME - Petra Procházková, agentúra EPICENTRUM