INNSBRUCK (PRE SME - ZOLO MIKEŠ, ČTK) - Rakúski lekári predpokladajú, že český prezident Václav Havel bude pri priaznivom priebehu v nemocnici asi tri týždne, z toho časť v Innsbrucku a časť v Prahe, a potom asi tri týždne v domácom liečení. Prezident Havel má však "podstatne kratšiu predstavu" o dĺžke pobytu v nemocnici ako lekári. Novinárom to po svojom návrate do Prahy z Innsbrucku povedal šéf Havlovho lekárskeho konzília Dr. Miroslav Čerbák. Veľkú pozornosť zahraničných médií však vyvolala skutočnosť, že Václav Havel sa dostal do innsbruckej nemocnice až dva dni potom, ako sa objavili prvé príznaky choroby. V tejto súvislosti českí novinári najviac napádali prezidentovu manželku Dagmar. Rakúsky lekár Ernst Bodner, ktorý Havla operoval, ju bránil tvrdením, že perforácia hrubého čreva môže mať spočiatku tie isté príznaky ako chrípka. Havlová v súvislosti s výčitkami uviedla: "Ja som to už v pondelok povedala pánovi Kotíkovi, ošetrujúcemu lekárovi pána prezidenta. Ten sa ešte v ten večer autom vybral do Innsbrucku." Na otázku, prečo išiel Kotík z Prahy autom, lekár podráždene odpovedal: "Lebo lietadlo nevlastním." Po ďalších otázkach novinárov vo veľmi vzrušenej atmosfére vyšlo najavo, že Kotíkovi lietadlo na cestu za Havlom pravdepodobne nebolo poskytnuté. Havlová na otázku, či to nebolo "šlendriánstvo" odmietla najskôr odpovedať, potom však dodala. "Asi to tak muselo byť." Kotík pre SME pripustil, že jeho skorším príchodom sa mohlo dosiahnuť skoršie prevezenie Havla do nemocnice, čím sa mohli ušetriť cenné minúty transportu. Na otázku SME, či to mohlo byť rozhodujúce pre ďalší vývin diagnózy po niekoľkých vyhýbavých odpovediach odpovedal: "Nemyslím si to."
Dr. Miroslav Čerbák včera reagoval na výčitky českých novinárov, že lekári neposkytovali úplné informácie o priebehu Havlovej operácie. Kolostómia (vyvedenie hrubého čreva do brušnej steny) je podľa Čerbáka "intímnou záležitosťou a nie je korektné uverejňovať takúto informáciu bez súhlasu pacienta", takže lekári so správou čakali až kým sa Havel neprebral z narkózy. Niektoré české i rakúske denníky však uverejnili dohady o tomto zákroku už pred oficiálnym oznámením. Podľa Bodnera sa zatiaľ u Havla nevyskytli žiadne komplikácie. "Treba si však uvedomiť, že odpad, ktorý sa prelomením steny hrubého čreva dostal do styku s organizmom je vysoko infekčný. Komplikácie po takomto ochorení sa môžu teda vyskytnúť vždy. Je však dôležité, že potenciálne ohnisko infekcie sme už odstránili," odpovedal Bodner na otázku denníka SME a pri vymenúvaní možných komplikácií spomenul aj zápal pľúc. Mimoriadne napätú atmosféru na tlačovej konferencii zmiernila včera prítomnosť diplomovanej sestry Elizabeth Lichterovej, vedúcej tímu zdravotných sestier, ktoré sa o Havla starajú. O prezidentovi Havlovi povedala, že "je veľmi milým, pozorným a zdvorilým pacientom".
Havlov pracovný program je do konca mája stornovaný a ako povedal vedúci tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie Martin Krafl, prezidenta jeho nová choroba "úprimne rozčuľuje".
Za urýchlené uzdravenie Václava Havla sa podľa kancelárie českého prezidenta modlí pápež Ján Pavol II. a aj buddhistický tibetský exilový vodca dalajláma.
Autor: PRE SME - ZOLO MIKEŠ