Česká Poslanecká snemovňa v stredu ako prvý zo zákonodarných zborov troch stredoeurópskych krajín, ktoré sa dostali do prvej vlny rozširovania NATO schválila veľkou väčšinou hlasov pričlenenie krajiny k aliancii. Hlasovanie v Senáte, ako aj ratifikačný podpis prezidenta sa pritom očakávajú už iba ako formality.
Hlasovaniu predchádzala niekoľkomesačná polemika, ktorá sa však viac ako na samotné členstvo sústredila na otázku prípadného referenda, v ktorom by sa mali obyvatelia k vstupu vyjadriť. Referendum podporovali zástancovia Zemanových sociálnych demokratov, ktorí však zároveň tvrdili, že nie sú kategoricky proti vstupu, čo väčšina z nich potvrdila aj v hlasovaní. V poľských denníkoch sa v tejto súvislosti objavili správy, že Česi sa s hlasovaním poponáhľali preto, že sa boja možného posunu rozloženia síl smerom doľava, ktoré sa očakáva po predčasných parlamentných voľbách. Maďarský a poľský parlament sa totiž podobnou otázkou bude zaoberať až začiatkom budúceho roka, po tom, čo prebehnú ratifikačné procesy aj v ďalších 12 zo 16 členských krajín aliancie. Doteraz zmluvy o rozšírení NATO ratifikovali parlamenty Kanady, Dánska, Nórska a Nemecka.
Miloš Zeman sa však po včerajšom hlasovaní v Senáte vyjadril, že vypísanie referenda o členstve v NATO bude jednou z prvých iniciatív jeho strany po prípadnom volebnom víťazstve. Pri súčasnej rovnováhe hlasov za a proti, ktorá v českých krajoch existuje, by tak mohla vzniknúť paradoxná situácia, keď bude krajina prijatá do aliancie, a jej obyvatelia sa vyjadria proti členstvu. Vo Washingtone totiž medzitým stanovili dátum prijímania nových členov na 24. a 25. apríl 1999, kedy si aliancia pripomenie 50. výročie svojho vzniku.
V prípadnej referendovej kampani bude mať však zviazané ruky aj sám Zeman a jeho ČSSD, pre ktorú by nebolo dobrým vysvedčením, ak by sa jeho voliči vyslovili proti členstvu, zatiaľ čo poslanci tesne pred voľbami hlasovali za. Miloš Zeman by tak
mohol spadnúť do jamy, ktorú si sám vykopal a tak mu pravdepodobne nezostane iné, ako sa snažiť, aby jeho voliči členstvo podporili, alebo jednoducho po voľbách na celú kauzu referendum zabudnúť. V opačnom prípade by totiž ČR naozaj hrozilo to, čo počas parlamentnej rozpravy tvrdil poslanec ODS Jiří Payne: Aj napriek tomu, že pred Táborom kedysi musel skloniť hlavu aj večný Rím, najslávnejším českým vojakom sa nestal Jan Žižka, ale Josef Švejk.