Moskva 21. januára (TASR) - Za výzvu na cenzúru a útok na ústavné právo slobody umenia označil dnes v Moskve ruský minister kultúry Michail Švydkoj ťaženie mládežníckej organizácie Spoločná cesta proti popredným predstaviteľom súčasnej ruskej literatúry.
Šéf rezortu zároveň vyzval štátne orgány, aby sa dištancovali od iniciatívy Spoločná cesta stiahnuť "škodlivé" diela postmodernistov Viktora Pelevina, Vladimira Sorokina a Viktora Jerofejeva z obehu.
"Pamätáme sa, ako sa v Sovietskom zväze sťahovali z obehu údajne škodlivé knihy," povedal minister a dodal, že by sa to nemalo opakovať.
Vladimir Sorokin sa vyjadril, že v 21. storočí by umenie malo byť slobodné takisto ako ľudia. Podľa jeho kolegu Viktora Jerofejeva, ktorý už minulý týždeň pripomenul pálenie kníh vybraných autorov vo fašistickom Nemecku, treba funkcionárov mládežníckej organizácie zastaviť včas, aby sa nestali skutočnými fašistami. Aj Boris Vasiliev, ktorého diela ponúkala Spoločná cesta bezplatne na výmenu za odovzdané zväzky spomínanej trojice autorov, sa od tejto akcie dištancoval a označil ju v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy za "útok na osobnú slobodu". Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Za "autorov, ktorí najviac poškodili Rusko", označila v piatok Spoločná cesta trojicu renomovaných ruských spisovateľov súčasnosti.
Líder nástupníckeho subjektu Komsomolu Vasilij Jakemenko naznačil, že postmodernistov, respektíve ich tvorbu, stiahnu z obehu a ponúkol záujemcom, že Spoločná cesta bezplatne vymení každý zväzok s ich tvorbou za diela klasika sovietskej literatúry Borisa Vasilieva. Mladí Rusi by totiž podľa jeho názoru mali v literatúre opäť nájsť morálnu stravu.
Pelevinova a Sorokinova tvorba je na Západe považovaná za dôležitý pokus o literárne spracovanie chaosu z obdobia spoločenských zmien. Diela ruských postmodernistov priniesli ruským čitateľom doteraz nepoznanú mieru absencie rešpektu voči literárnym a politickým tradíciám. Predstavitelia Spoločnej cesty sa domnievajú, že v dielach kritizovaných autorov je priveľa sexu a násilia a úplne v nich vraj absentuje línia.
Tvrdý postup proti literátom v bývalom Sovietskom zväze majú v pamäti ešte mnohí občania Ruskej federácie. Príklady sú známe: Anna Achmatovová, Boris Pasternak, Alexander Solženicyn a mnohí ďalší.