vnútra Karla Schlögla, ktorý minulý týždeň pohrozil, že Viedeň prekazí rozšírenie Európskej únie, ak Česko a Maďarsko neuplatnia voči Rumunsku spomínané opatrenie.
Podľa neho pre Rumunsko by mali platiť rovnaké pravidlá ako pre Slovensko a jeho občania by mali mať možnosť cestovať do členských krajín Európskej únie bez víz. Uviedol, že Budapešť si neželá, aby sa po pričlenení Maďarska k EÚ vytvoril na hraniciach s Rumunskom akýsi "nepreniknuteľný múr".
V rozhovore pre denník Magyar Hírlap štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Gábor Világosi uviedol, že Viedeň situáciu s utečencami z Rumunska "priveľmi dramatizuje". Podľa neho sú najmenej dve tretiny ilegálnych imigrantov smerujúcich do Rakúska zadržané na maďarskom území. Aj keď väčšinu z nich tvoria Rumuni, nebolo ich dosiaľ toľko, aby si to vyžadovalo sprísnené opatrenia. Praha reagovala na slová rakúskeho politika už predtým, pričom pripustila, že zavedenie vízovej povinnosti voči niektorým štátom považuje za vhodný spôsob riešenia ilegálneho prisťahovalectva. Schlögel včera vyhlásil, že je "veľmi potešený" signálmi, ktoré Praha v reakcii na jeho požiadavku vyslala. Podľa hovorcu českého ministerstva zahraničných vecí Rudolfa Hykla však oficiálne rakúska strana nikdy od ČR podobný krok nežiadala. Ako uviedol hovorca, diskusia o tejto otázke v českej vláde nebola ešte ukončená.
Rumunsko s "prekvapením" reagovalo na vyhlásenia rakúskeho politika týkajúce sa vízovej povinnosti pre jeho občanov. Komuniké ministerstva zahraničných vecí tvrdí, že Rumunsko "chápe dôvody" takého zámeru, avšak "odmieta generalizáciu a globálne riešenie" v situácii, keď sa ilegálna emigrácia týka len malého počtu Rumunov. Ministerstvo súčasne zdôraznilo odhodlanie "prijať prísne opatrenia, ktoré by čelili ilegálnej emigrácii", a vyjadruje názor, že tento problém bude možné vyriešiť uspokojivo až "všeobecnom rámci Európskej únie". Maďarsko a ČR boli pozvané stať sa členmi NATO v roku 1999 a sú aj medzi šiestimi štátmi, ktoré začínajú s EÚ rozhovory o vstupe únie. Rumunsko, kde je nižšia životná úroveň a kde "krívajú" hospodárske reformy, zatiaľ nemá jasnú perspektívu členstva v NATO ani EÚ. Maďarská situácia je vo vzťahu k Rumunsku o to komplikovanejšia, že v tejto krajine žije najmenej milión etnických Maďarov.