"Po prvé preto, že tým SDĽ prejavuje vážnosť tomuto postu, ku ktorému sa staviame tvárou. Po druhé preto, že moja nominácia umožňuje po prvýkrát v histórii kandidovať žene a upozorniť na to, ako v SR ženy žijú. Po tretie preto, že budem mať príležitosť povedať, čo si myslím o tomto štáte a o tom, ako by mal v budúcnosti vyzerať."
# Verejnosť vás doteraz vnímala ako odborníčku pre oblasť ekonomiky, čiže človeka vhodného skôr na vládny post. Ako by ste to vedeli využiť vo funkcii hlavy štátu?
"Považujem za výhodu, že mám za sebou vládne i politické skúsenosti. Myslím si, že by sa dali vhodne využiť aj na poste prezidenta. Krátka skúsenosť z pôsobenia vo vláde by mi bola nepochybne na osoh."
# Prečo sa aj v demokratických krajinách zriedka stávajú ženy prezidentmi? Ako by sa cítil váš manžel v roli "prvého pána Slovenska"?
"Určite by si na to poľahky zvykol. Ženy - prezidentky nie sú úplnou raritou, aj keď percentuálne tvoria oproti mužom mizivú menšinu. Prezidentku má v súčasnosti Írsko a Island."
# Považujete prezidentské právomoci za dostatočné, alebo by ste boli za ich posilnenie či redukciu?
"Kandidujem v situácii, keď sú prezidentské právomoci presne vymedzené ústavou a príslušnými zákonmi. Bolo by vhodné, aby sa prezidentovi vrátili aspoň v takom rozsahu, ako ich mal v roku 1993. V prípade, že prezident vráti parlamentu zákon, druhýkrát by mal byť prijímaný dvojtretinovou väčšinou. Zvýšila by sa tým vážnosť jeho úradu. Inak považujem doterajšie prezidentské právomoci za dostatočné."
# Predvolebná parlamentná aritmetika i politická vôľa HZDS signalizujú, že prezident nebude do jesenných volieb zvolený. Nehrozí nám novelizáciou volebného zákona a prechodom na väčšinový systém zmena na kancelársky či neoprezidentský systém podobný francúzskemu?
"Vládna koalícia, najmä HZDS, sa o to nepochybne usiluje. Bolo by to však v našich politických súradniciach nielen neobvyklé, ale nezodpovedalo by to ani našim tradíciám. Bolo by to navyše nebezpečné, pretože u nás, žiaľ, nemáme také poistné mechanizmy ako v USA či iných krajinách, kde majú ,silného` prezidenta. Ani tam však nie je neobmedzeným pánom. Napríklad zákon o štátnom rozpočte sa v Kongrese musí prijať trojpätinovou väčšinou. Nestačí teda iba vôľa prezidenta či jeho strany. Medzi korekčné mechanizmy proti zneužitiu právomocí patria aj silné médiá, ktoré ho vplyvom na verejnú mienku môžu donútiť až k abdikácii. Som presvedčená, že ani jeden z modelov sa HZDS nepodarí presadiť. Ani kancelársky systém, ktorý by umožňoval sústrediť politickú moc do Mečiarových rúk. Naša ústava predpokladá rovnomernejšie rozdelenie moci."
# Čím sa budete snažiť presvedčiť koaličných poslancov v parlamente, aby vám odovzdali svoje hlasy?
"Predstavou o tom, kam by som chcela smerovať Slovenskú republiku. Mala by byť štátom budúceho tisícročia, štátom demokratickým, sociálnym, ktorý by bol dôstojným partnerom ostatných vyspelých európskych štátov."
# Nebudete považovať svoju predpokladanú porážku v druhom skrutíniu s M. Sečánskym za ujmu vašej značnej osobnej prestíže?
"Poznám rozloženie politických síl v parlamente, preto s rizikom počítam. Nadšená z prehry nepochybne nebudem, ale dúfam, že i tak mi kandidatúra vytvorí dobré predpolie pre prípadnú priamu voľbu hlavy štátu."
Autor: gem