DÜSSELDORF (TASR) - Vznik Strany občianskeho porozumenia (SOP) na Slovensku si všimol aj významný nemecký finančnícky a hospodársky denník Handelsblatt. Táto strana predstavuje konkurenciu Vladimírovi Mečiarovi, usudzuje v rozsiahlom článku o situácii v SR. Jeden zo zakladateľov SOP a jej predseda Rudolf Schuster, bývalý komunistický predseda SNR, potom československý veľvyslanec v Kanade a teraz košický primátor, oslovuje nielen demokratov, ale predovšetkým tých mladých členov Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), ktorí majú čistý štít. Mečiar sa musí v súboji so Schusterom po prvýkrát obávať o svoju moc. Podľa prieskumov získala SOP už podporu 15,3 percenta voličov a je tak treťou najsilnejšou stranou v SR. HZDS je so svojimi 23,2 percenta len tesne pred Slovenskou demokratickou koalíciou (SDK). SOP a SDK by boli spolu s členmi HZDS, ktorí by sa k nim pridali, tak blízko zmene, ako ešte nikdy predtým, poznamenáva Handelsblatt.
Šesťdesiatštyriročnému R. Schusterovi sotva niekto predpovedal takúto neskorú kariéru a takúto kľúčovú úlohu. Napriek tomu sa však zdá, že je v súčasnosti jediným politikom, ktorý je schopný oslobodiť Slovensko z jeho izolácie v Európe. Schusterovým východiskovým bodom je rastúca nespokojnosť v radoch členov HZDS. Títo síce v rámci pochybnej privatizácie získali vďaka Mečiarovi do vlastníctva najvýznamnejšie slovenské podniky, doslova perly slovenskej ekonomiky, ale svoje obchody žijúce z exportu nemôžu ďalej medzinárodne rozvíjať, podotýkajú nemecké hospodárske noviny. Hrozia im dokonca straty, ak Bratislave ujde vlak do Európskej únie a NATO. Česká republika bude totiž musieť vzhľadom na EÚ čoskoro zrušiť colnú úniu so SR. Slovensku zo strednodobého hľadiska hrozí aj zavedenie vízovej povinnosti do krajín západnej Európy. Financovanie slovenských podnikov a štátu zo zahraničia sa vzhľadom na rastúce riziko vývoja v krajine stáva čoraz drahším. Analytici už teraz dávajú malé šance plánovanému eurobondu (euroobligáciám), ktorého objem by Bratislava rada zvýšila z 500 miliónov na jednu miliardu dolárov. Keby však táto emisia stroskotala, hrozí slovenskej korune šok.
Samotná osoba prozápadne orientovaného Rudolfa Schustera na mieste Vladimíra Mečiara by mohla veľkú časť slovenských problémov vyriešiť. V priemyselných Košiciach dokázal, že svojmu remeslu národohospodára a regionálneho politika rozumie. Jeho funkcia z neho urobila nositeľa nádeje. Ako si ďalej všimol denník, vplyvní podnikatelia Schustera a jeho zástupcu, bývalého slovenského ministra zahraničných vecí a slovenského veľvyslanca v Bonne Pavla Hamžíka, už podporujú. Hamžík bol členom Mečiarovho HZDS, odstúpil však z funkcie ministra a vystúpil zo strany po tom, ako Mečiar zmanipuloval a zmaril v roku 1997 referendum o vstupe SR do NATO a priamej voľbe prezidenta, pripomína Handelsblatt v závere článku.