EVA SLAVKOVSKÁ, ministerka školstva: "Prípadné zavedenie trestu smrti vzďaľuje Slovensko západnej Európe, ale zasa ho približuje Amerike, kde je takýto trest obvyklý. Alternatíva doživotia nie je vhodná, lebo je ekonomicky náročná. S nebezpečím justičného omylu sa treba v prípade trestu smrti zmieriť, pretože rovnaké nebezpečie omylu sa vyskytuje aj u lekárov."
DUŠAN MACUŠKA, poslanec HZDS: "Stanovisko HZDS k petícii SNS nemôžem prezentovať. Je to príliš veľké sústo a príliš závažná otázka na zaujatie stanoviska jedného poslanca alebo radového funkcionára hnutia. Mali by sa k tomu vyjadriť kompetentné orgány HZDS. Otázka trestu smrti je v súčasnosti populárna a je ,ťahákom k voľbám`. Naše právne predpisy a ústava neumožňujú realizáciu trestu smrti a nie je možné ju dosiahnuť ani zmenou ústavy, lebo sme viazaní medzinárodnými zmluvami."
GUSTÁV KRAJČI, minister vnútra: "Vzhľadom na to, že Slovensko pristúpilo k medzinárodným normám, hlavne ochrane ľudských práv a slobôd, a že sme sa prihlásili k tomu, že tento trest nebudeme používať, je táto iniciatíva len taký prieskum, ako na to budú reagovať občania. Nevidím možnosť, že by sme v najbližšom čase mohli legalizovať trest smrti."
ROBERT FICO, podpredseda SDĽ: "Nevidím žiadny význam petičnej akcie SNS za znovuzavedenie trestu smrti. Ide o vytĺkanie politického kapitálu, pretože absolútna väčšina spoločnosti je za trest smrti. Národná rada (NR SR) sa nemôže vrátiť k trestu smrti, pretože Slovensko je viazané protokolom k európskemu dohovoru. Ja vítam diskusiu o treste smrti, nakoniec verejnosť vie, že som zástancom tohto trestu, ale ja rešpektujem medzinárodné záväzky, ktoré Slovensko má. Bavme sa o treste smrti vecne a nie na ulici."
LÁSZLÓ GYUROVSZKY, podpredseda MOS: "Právo organizovať petičné akcie má každý občan Slovenska. Čo sa týka otázky znovuzavedenia trestu smrti, ten zakazuje ústava a právo na život je zakotvené aj v základných ľudských právach. O nich nemožno vypisovať referendum ani nič podobné. Celá petičná akcia je tak právne irelevantná."
BÉLA BUGÁR, predseda MKDH: "Z minimálne jedného dôvodu je petičná akcia právne bezvýznamná. Stačí si prečítať Ústavu SR, časť týkajúcu sa Listiny základných ľudských práv. Otázka trestu smrti nie je len záležitosťou Slovenska, ale dotýka sa aj podpísania medzinárodných zmlúv. Je minimálne divné, že jedna z koaličných strán hovorí o neutralite a iniciuje petíciu o tejto otázke a pritom vláda a minister zo SNS hovoria o tom, že Slovensko sa musí dostať do NATO. Aj to hovorí o tom, že jedna zo strán vládnej koalície hovorí niečo iné a robí niečo iné."
LADISLAV PITTNER, poslanec KDH: "Odborníci, ktorí sa prikláňajú k trestu smrti, vzhľadom na záväzky Slovenska nepredpokladajú, že je v tejto chvíli možné reálne uvažovať s jeho zavedením. Žiaľbohu, je to daň zviditeľňovania sa politickej strany, pretože naozaj medzi obyvateľmi je laický názor, že realizácia trestu smrti zníži kriminalitu. Prieskumy, ktoré robia štáty k tejto problematike, nepripisujú efekt zníženia kriminality trestu smrti. My sme sa prihlásili k tomu, že sa trest smrti nebude vykonávať a zmena v tomto smere je nereálna bez veľmi vážnych dopadov na vzťahy s Európskou úniou a zahraničím."
JÁN BUDAJ, podpredseda DÚ: "SNS už niekoľkokrát poškodila národnoštátny záujem Slovenska. Takáto petičná akcia je ,príspevkom k izolácii Slovenska`. Slovenská ústava referendum o tejto otázke nepripúšťa a SNS to veľmi dobre vie."
(Pozri Trest smrti... na 6. strane)