nie s dlhopisom FNM, ktorý sa stal dôležitým zdrojom príjmov RM-Systému. Bratislavská burza podobne ako v minulosti prežívala len vďaka priamym obchodom.
Vývoj kapitálového trhu vyjadrený indexom SAX sa skončil úspešne. Z otváracej hodnoty tesne nad 77 bodmi sa index posunul nad 90-bodovú hranicu. Za všetky posuny však SAX vďačil len niekoľkým predaným kusom akcií. Vypovedacia schopnosť indexu nezískala v minulom roku ani jediný bod a uvádzanie jeho maximálnych či minimálnych hodnôt má asi len pedagogický význam. Reálny vývoj teda potvrdil, že funkcia burzy ostala obmedzená na realizovanie dohodnutých prevodov veľkých akciových podielov.
Cenným papierom číslo jeden bol dlhopis FNM. Liberalizácia obchodovania s dlhopisom mu priniesla atraktivitu v očiach jeho prvonadobúdateľov. Ukázalo sa, že stále viac majiteľov dlhopisov v ňom uvidelo možný zdroj príjmu. S pribúdajúcim časom rástla aj hodnota dlhopisu. Prvá cena na RM-Systéme bola 5700 korún. Už v júni prekročila 10-tisíc korunovú hranicu a od augusta sa s krátkymi výnimkami ustálila nad úrovňou 11-tisíc korún.
Dlhopis ako cenný papier prestal na konci roka 2000 existovať. Sprievodným efektom konca jeho životnosti sú očakávané zmeny v systéme organizátorov trhu. Spolu s novou burzovou legislatívou totiž vyústil do rozhodnutia RM-Systému prenechať organizovanie kapitálového trhu bratislavskej burze. Paradoxná existencia dvoch organizátorov na malom a navyše nefungujúcom trhu sa v prvom polroku 2001 stane minulosťou.
Žiaľ, ani táto jediná systémová zmena sa nestane impulzom oživenia kapitálového trhu. Naprázdno vyšli reči o tom, že časť privatizovaných štátnych firiem sa predá cez kapitálový trh. Jedinou nádejou do roku 2001 teda ostalo kolektívne investovanie. Sklamania, ktoré ľuďom priniesol kapitálový trh v minulosti, však naznačujú, že dôvera ľudí do investovania sa bude obnovovať dlho a rok 2001 sa len ťažko stane rokom oživenia. JURAJ JAVORSKÝ