VATIKÁN (ČTK, jk) - "Všetko je to vymyslené," dementovala včera tajomníčka kardinála Agostina Casaroliho utorkovú informáciu talianskej tajnej služby CESIS z roku 1990, podľa ktorej bola do odpočúvacích akcií KGB vo Vatikáne zapojená aj jedna občianka vtedajšieho Československa, manželka Casaroliho synovca. Podľa kardinálovej tajomníčky má Casaroli len jednu neter a tá žije v severnom Taliansku. Nemá žiadneho synovca, ako tvrdila informácia CESIS. Slovo "nipote" - synovec či vnuk, môže však v taliančine označovať aj širší okruh príbuzných.
CESIS v utorok uviedla, že plán KGB bol namierený najmä proti pápežovi poľského pôvodu Jánovi Pavlovi II. Zahrňoval však aj umiestnenie odpočúvacieho zariadenia do bytu vtedajšieho vatikánskeho "muža č. 2", štátneho tajomníka kardinála Casaroliho. Československej občianke, ktorá sa podľa správy volala Irena Trollerová a bola agentkou KGB, sa vraj podarilo umiestniť tajný mikrofón do sošky v kardinálovej jedálni. Toto zariadenie bolo potom v apríli 1989 nahradené iným, ktoré bolo umiestnené v drevenej výplni tiež v jedálni. Podľa CESIS vraj Trollerová bola manželkou talianskeho štátneho príslušníka, ktorý bol kardinálovým synovcom a ktorý bol už od konca 50. rokov známy ako agent sovietskej tajnej služby.
Zdrojom informácií, ktoré teraz CESIS zverejnila, bola tajná služba SISDE, ktorá mala kontakty na pracovníka jednej tajnej služby z východnej Európy. S obsahom správy SISDE z roku 1990 bol zoznámený vtedajší premiér Giulio Andreotti. Na jednom z listov je jeho poznámka, že Casaroliho by mali upozorniť. Casaroli bol vatikánskym štátnym tajomníkom od roku 1979 do roku 1991. Bol považovaný aj za architekta politiky Vatikánu voči východnej Európe, ktorá bola však mnohokrát kritizovaná aj samotnými predstaviteľmi cirkvi v týchto krajinách, pretože sa často opierala o politiku kompromisov s vtedajšími komunistickými vládami.