Po ťažkostiach ODS so sponzormi a platením daní, ktoré preveruje polícia, a po obvineniach na adresu ČSSD, že švajčiarskym podnikateľom výmenou zá úver sľúbila lukratívne posty v štátnej správe i štátne objednávky, ako aj po obvinení voči Sládkovým republikánom z manipulácie účtovníctva, sa pozornosť českých vyšetrovateľov sústredila aj na malú pravicovú ODA. Vyšetrovatelia 2. odboru Pražského úradu vyšetrovania v týchto dňoch požiadali ODA, aby im predložila svoje účtovné záznamy z minulých rokov. Finančný úrad (FÚ) pre Prahu 1 podal na ODA za jej daňové priznania z rokov 1993 a 1994 trestné oznámenie. Vyšetrovatelia preverujú, či ODA neporušila zákon. Priznania na FÚ neboli podané v riadnom termíne, ale až dodatočne.
GYSI SI NEPOMOHOL
Nemecký Spolkový ústavný súd v Karlsruhe včera zamietol sťažnosť predsedu parlamentnej frakcie postkomunistickej Strany demokratického socializmu (PDS) a poslanca Bundestagu Gregora Gysiho. Sudcovia súdu jednohlasne zamietli sťažnosť G. Gysiho na nedávno zverejnenú správu imunitného výboru Bundestagu, podľa ktorej bol tento bývalý právnik dlhoročným spolupracovníkom východonemeckej tajnej služby STASI. G. Gysi pokladal predbežnú správu výboru za nepravdivú, ktorá sa dotkla jeho osoby, a preto sa obrátil so sťažnosťou na spolkový ústavný súd. Poslanec PDS, ktorý viac-menej počítal s takýmto výrokom súdu, bude musieť 21. apríla predstúpiť s vysvetlením pred imunitný výbor nemeckého parlamentu.
VLNA PROTESTOV V RUSKU
Ruské ministerstvo spravodlivosti varovalo včera podľa správ agentúry Reuters organizátorov dnešných rozsiahlych protestných demonštrácií, že je pripravené zakročiť v prípade, že bude porušený zákon. Ruské odbory a ľavicové politické sily majú záujem zorganizovať protestné akcie proti neustále narastajúcim nedoplatkom miezd v ruských podnikoch, čo núti mnohých ruských pracujúcich žiť na okraji nevyhnutného minima. Pred rokom sa organizátorom počas podobnej vlny protestov podarilo dostať do ulíc ruských miest milióny pracujúcich. V predvečer celoštátnych protestov sa množia aj politicky netolerantné vyhlásenia jednotlivých verejných činiteľov.
LOTYŠSKO V KRÍZE
Najsilnejšia strana šesťčlennej lotyšskej vládnej koalície - Demokratická strana práce Lotyšska (LDDP) - včera oznámila, že odvoláva svojich ministrov z vlády. Strany vládnej koalície v Lotyšsku viedli medzi sebou spory o podiel na privatizácii a taktiež boli pod silným medzinárodným tlakom pre konflikt s Moskvou v súvislosti s právami rozsiahlej ruskej menšiny a nedávnym kontroverzným zrazom lotyšských veteránov SS. Napätie sa vyostrilo minulý týždeň, keď lotyšský premiér Guntars Krasts z nacionalistickej strany Za vlasť a slobodu odvolal ministra hospodárstva, ktorý bol členom ľavicovej LDDP.
NEMECKÁ KOALÍCIA
Člen predsedníctva a šéf predvolebnej kampane opozičnej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Franz Muentefering sa včera nečakane kladne vyjadril k možnému vytvoreniu "veľkej koalície" po septembrových celonemeckých parlamentných voľbách. F. Muentefering nevylúčil, že po septembrových voľbách do Bundestagu vznikne koalícia nemeckých sociálnych demokratov spolu s vládnucou Kresťanskodemokratickou a Kresťanskosociálnou úniou (CDU/CSU).