RAKÚSKO - Už dva týždne pred sviatkami sa otvárajú veľkonočné trhy. Ľudia si na nich z pyramídy kartónov vyberajú maľované vyfúkané vajíčka. Sviatočné obyčaje sa zvláštnou pestrosťou nevyznačujú. Podobne ako v iných európskych krajinách sa deti rozbehnú do záhrady, kde hľadajú vajíčka, ktoré tam ukryli rodičia. Školáci majú prázdniny už týždeň pred Veľkou nocou.
POĽSKO - Veľký týždeň si v Poľsku dodnes uchoval výrazný náboženský charakter. Nielen na dedinách, ale i vo veľkomestách sa udržala tradícia svätenia palmových ratolestí a palmových procesií. Mať čo najkrajšiu ratolesť zviazanú zo sušených tráv, vŕbových výhonkov a farebného krepového papiera je vecou prestíže celej rodiny. Tradičnou je oblievačka, za ktorú kúpač dostáva maľované vajíčko. Až 90 percent Poliakov dodržuje na Veľký piatok prísny pôst.
NEMECKO -Vajíčka a zajačikovia sú v Nemecku hlavným znamením Veľkej noci. Náboženský aspekt dodáva sviatkom prvok smútku, utrpenia a náreku. Mnoho ľudí sa venuje pokániu, rozjímaniu a pôstu či moderne rôznym diétam. Striedmosť sa týka i zábavy - dokonca sú zakázané tance a plesy a na Veľký piatok i všetky verejné hudobné produkcie a športové stretnutia. K novým tradíciám patrí cestovanie, či do Álp za snehom alebo do teplých prímorských oblastí.
FRANCÚZSKO - Veľká noc sú najmä náboženské sviatky a celý veľkonočný týždeň sú v kostoloch denne omše. Na Veľký piatok sa robia Krížové cesty, najznámejšia procesia je v Paríži na Montmartri.
FÍNSKO - Veľká noc je popri cirkevných sviatkoch vítaním jari, na ktorú sa po dlhej tvrdej zime všetci tešia. Všetci chystajú kvetinovú výzdobu, deti s predstihom sejú semienka do kvetináčov, aby mali už zelenú trávu. Až 86 percent Fínov sa hlási k inej cirkvi ako katolíckej a do katolíckych kostolov chodia najmä vypočuť si koncerty. Šibačka sa koná už na Veľkonočnú nedeľu. V nedeľu pália aj čarodejnice, aby im nekazili veselý Červený pondelok.
SPOJENÉ ŠTÁTY - V komercionalizovanej podobe má Veľká noc v USA jednotný ráz. Obchody sú zaplavené čokoládovými vajíčkami, zajačikmi... Blahoželania sú na tričkách, hrnčekoch i balónoch. Cukroviniek sa za pár dní predá v hodnote vyššej ako 10 percent celoročného obratu. V rovine duchovnej a zvykovej je Veľká noc veľmi pestrá podľa toho, z akej časti sveta ľudia pochádzajú.
RUSKO - Pravoslávna Veľká noc, pascha, sa v Rusku oslavuje o týždeň neskôr ako v ostatnom kresťanskom svete. Sviatok pripadá na nedeľu. Veľká noc v období renesancie cirkevných sviatkov v Rusku však patrí k menej obľúbeným.
BELGICKO -Belgičania sa vyberajú do tepla, k moru, na 10 i 14 dní, v závislosti od dĺžky prázdnin školákov. Veľkonočné sviatky sú v Belgicku nudné, len deti hľadajú v záhradách poschovávané čokoládové vajíčka.