NEW YORK (SITA, Reuters) - Dolár vyskočil v piatok voči jenu na 6,5-ročný rekord. Popredná ratingová agentúra Moody`s totiž vyvolala na svetových trhoch šok svojím rozhodnutím znížiť perspektívy ratingového hodnotenia Japonska z úrovne "stabilný" na "negatívny". Voči marke ukončil dolár v piatok päťdňový reťazec prírastkov. Príčinou piatkového poklesu dolára voči marke bolo prekvapujúce zverejnenie správ o marcovom raste nezamestnanosti v USA.
Dolár skončil v piatok na úrovniach 135,25 JPY/USD a 1,8485 DEM/USD. Jen oslabil v piatok hneď po tom, ako agentúra Moody`s Investors Service Inc. zmenila perspektívy ratingu Japonska (Aaa) zo stupňa "stabilný" na stupeň "negatívny", čím naznačila, že oslabovanie domáceho dopytu v Japonsku a deflačné tlaky môžu negatívne zasiahnuť finančné inštitúcie. Krok Moody`s je vyjadrením pochybností, že japonská vláda bude schopná prijať vhodnú politiku na oživenie ekonomického rastu. Zatiaľ sa však neuvažuje o znížení ratingu. Japonská vláda je na celom svete kritizovaná za to, že nie je schopná stimulovať ekonomiku, hoci od jesene minulého roku zverejnila už päť balíkov stimulačných opatrení. Tieto opatrenia však nezahŕňali značné zníženie daní, ktoré by podľa analytikov výrazne prispelo k oživeniu domáceho dopytu a spotrebiteľskej dôvery.
Dolár vzrástol voči jenu v stredu už štvrtý deň za sebou, nakoľko obchodníci očakávali, že veľmi negatívne perspektívy vývoja japonskej ekonomiky budú v noci potvrdené v kľúčovej správe japonskej centrálnej banky. Dolár posilnil aj voči nemeckej marke, pričom podporený bol svojím rastom voči jenu a pokračujúcimi perspektívami silného ekonomického rastu a nízkej inflácie v USA.
Dolár vzrástol vo štvrtok voči japonskému jenu piaty následný deň za sebou. Príčinou bola negatívna správa o sentimente v podnikateľských kruhoch v Japonsku. Prílišný rast dolára voči jenu bol však brzdený špekuláciami, že japonská vláda podporí domácu ekonomiku prostredníctvom zníženia daní. Americká mena rozšírila prírastky aj voči nemeckej marke. Príčinou boli pochybnosti o úspechu plánovanej Európskej menovej únie. Na konci obchodovania bol dolár na úrovni 133,68 JPY/USD, čo predstavovalo rast zo stredajšieho záveru 133,62 JPY/USD. Voči marke dolár vzrástol na 1,8546 DEM/USD z úrovne 1,8540 DEM/USD. Jen bol zasiahnutý správou, že japonská centrálna banka vo svojej štvrťročnej správe Tankan oznámila pokles dôvery podnikateľov v domácu ekonomiku na marcových -31 bodov z decembrových -11 bodov, t. j. na najnižšiu úroveň za 3,5 roka. Na jen mali negatívny vplyv aj kritické vyhlásenia obchodných predstaviteľov USA na adresu reformných snáh japonskej vlády. Japonský reformný program je údajne nevýrazný a vyznačuje sa častým omeškaním realizácie opatrení. Na začiatku dňa sa zaznamenal silný záujem investorov predávať doláre za jeny, nakoľko v japonských denníkoch vyšla správa, že približne polovica balíka stimulačných ekonomických opatrení japonskej vlády v hodnote 16 mld JPY bude vo forme zníženia daní a zvýšenia verejných výdavkov. Analytici sa však nechali počuť, že zníženie daní nebude mať požadovaný účinok. Dolár si uchoval rastovú energiu voči marke vďaka vyhláseniam predstaviteľov nemeckej centrálnej banky, ktoré vyvolali pochybnosti zo sily budúcej spoločnej meny. Viacerí budúci členovia EMÚ (napr. Taliansko a Belgicko) totiž nespĺňajú viaceré fiškálne kritériá.