MOSKVA, BONN (ČTK, TASR) - Ruský prezident nemôže zablokovať parlamentom dvakrát schválený zákon, brániaci Kremľu vo vrátení umeleckých diel ukoristených sovietskou armádou v druhej svetovej vojne Nemecku. Podľa agentúry Reuters o tom včera rozhodol ruský Ústavný súd. "Ruský prezident nemá právo nepodpísať federálny zákon, ktorý zamietol, pokiaľ tento zákon opätovne schváli Štátna duma a Rada federácie, dolná a horná komora ruského parlamentu," píše sa vo včerajšom vyhlásení ruského Ústavného súdu.
Parlament požiadal Ústavný súd, aby rozhodol o Jeľcinovom práve veta po tom, čo dva razy odmietol podpísať zákon znemožňujúci vrátenie umeleckých predmetov ulúpených Červenou armádou. Svoje odmietnutie zmienený zákon schváliť Jeľcin vlani v lete zdôvodnil procedurálnou neregulárnosťou. Zákon schválený prevažne komunistickým a nacionalistickým ruským parlamentom odmieta vrátenie týchto diel Nemecku. Ústavná potýčka, v ktorej proti sebe stoja Jeľcin a obe komory parlamentu, sa však môže vliecť ešte veľa mesiacov, pretože sa očakáva, že prezident sa odvolá pre údajné neregulárnosti, ktorých sa mal parlament dopustiť pri schvaľovaní zákona. Mnohí Rusi súhlasia s parlamentom, že by toto trofejové umenie malo zostať v Rusku ako úhrada za vojnové zločiny nacistického Nemecka.
Nemecko, najväčší obchodný partner a veriteľ Ruska, sa dožaduje, aby Moskva vrátila ukoristené artefakty. Spolková vláda je naďalej presvedčená o tom, že aspoň časť umeleckých predmetov, ktoré ukoristila Červená armáda, by sa mala vrátiť do Nemecka. Bonnská vláda predpokladá, že v Rusku sa v súčasnosti nachádza približne 200 000 umeleckých predmetov, ktoré ukoristila ruská armáda na sklonku druhej svetovej vojny. Medzi inými je to 63 diel európskych maliarov 14. až 19. storočia (El Greco, Goya, Tintoretto), tzv. Priamov poklad, 74 obrazov impresionistov a postimpresionistov: Renoira, Degasa a van Gogha či vzácna Gutenbergova Biblia a iné.