"Povedali sme si, že k starým veciam sa už vracať nebudeme. Ak sa objavia nové a nepodložené, budeme nútení obrátiť sa na súd. Nebudeme teda viesť mediálne prestrelky. Metódou HZDS je totiž vťahovanie politických protivníkov do takýchto konfrontácií, pretože sú si vedomí výhody toho, že sú pri moci. My nie sme ešte ani parlamentnou stranou. Na vzájomné prestrelky by sme len doplatili. A napokon, prieči sa to samotným princípom činnosti našej strany, ktorá má v hlavičke porozumenie, a nie útočnosť. Nesmieme vodu kázať a víno piť."
# Uchádzali by ste sa v prípade presadenia priamej voľby prezidenta medzi voličmi o tento post?
"Postoje k svojej kandidatúre na funkciu hlavy štátu boli vyslovené v čase, keď som nebol ešte predsedom politickej strany. Z tohto zorného uhla ich budem musieť opätovne zvážiť. O zvolenie za prezidenta v NR SR by som sa neuchádzal ani v prípade úspešnosti opozície vo voľbách. V tom už mám jasno. O tom, či by som kandidoval v priamych voľbách, by rozhodla naša a opozičná úspešnosť v parlamentných voľbách. Musel by som byť presvedčený, že si ma za prezidenta ľudia vo väčšine želajú. Nepodstúpil by som riziko voľby bez tohto poznania. Za výhru, bez ohľadu na to, či budem, alebo nebudem kandidovať, budem považovať prijatie ústavného zákona o priamej voľbe prezidenta po voľbách. Ľudia si budú môcť zvoliť prezidenta podľa ich väčšinových predstáv. Pokiaľ ide o právomoci, som za zachovanie doterajších. Iba jednu vec je nevyhnutné zmeniť: aby zákony, ktoré vráti prezident parlamentu, boli v druhom prerokúvaní schvaľované trojpätinovou väčšinou."
# Vedeli by ste si, pán Schuster, povolebne predstaviť zbližovanie či neskoršiu fúziu SOP so SDĽ, čo by vyústilo do vytvorenia silnej slovenskej sociálno-demokratickej strany?
"Prečo nie. Nie je to nereálne, ale všetko záleží po prvé od výsledkov volieb, od vôle lídrov oboch ľavicových strán a prirodzene aj od podpory našich členov, pretože ja som iba jedným z nich. Ale o tom je ešte predčasné hovoriť."
Autor: Július Gembický