Bratislavčania prispeli počas piatkového Dňa narcisov na boj proti rakovine sumou približne 300 000 Sk. Približne 140 žiakov z Gymnázia na Tomášikovej ulici rozdalo asi 4000 živých kvetoch a približne dvojnásobok umelých. Poslanci, novinári a návštevníci parlamentu prispeli sumou približne 16 000 korún. V minulom roku tu študenti vyzbierali 12 000 Sk. Deň narcisov sa uskutočnil súbežne na dvadsiatich štyroch miestach Slovenska. K podujatiu sa pripojila aj Ľudová banka, v ktorej 13 pracoviskách umiestnili pokladničku Ligy.
OBAVY O VÝVOJ LOKÁLNEJ DEMOKRACIE
Porovnanie roka 1990, keď bol prijatý demokratický zákon o obecnom zriadení, s rokom 1994, odkedy badať snahu koalície o centralizáciu verejnej správy, vzbudzuje obavy o vývoj lokálnej demokracie. Uviedol to Milan Hort, podpredseda KDH pre samosprávu, na štvrtom sneme Klubu predstaviteľov miestnej samosprávy Slovenska - združenia starostov, primátorov a poslancov miestnych zastupiteľstiev zvolených za KDH, ktorý sa v sobotu v Poprade zaoberal stavom komunálnej demokracie. Preto sa snem zaoberal aj stratégiou parlamentných a komunálnych volieb. Po úspešných voľbách chce KDH presadiť reformu verejnej správy v prospech decentralizácie a zvýšenia originálnych samosprávnych funkcií.
PRIHLÁŠKY LEN DO KONCA APRÍLA
Prihlášky na stredoškolské štúdium v USA prijíma do 30. apríla vo svojom bratislavskom sídle na Pražskej ulici Americká kultúrna výmena (AKV), ktorá na Slovensku zastupuje American intercultural student exchange (AISE). AKV prijíma do programu AISE slovenských študentov, ktorí majú záujem stráviť desať mesiacov na americkej strednej škole a zároveň v americkej rodine. O štúdium v USA sa môžu na AKV uchádzať študenti narodení v rokoch 1980-1983, ktorí majú stredoškolskú znalosť angličtiny, dobrý prospech a dobrý zdravotný stav.
SR MÁ REÁLNE ŠANCE
Slovensko má reálnu šancu začleniť sa do prvej skupiny integrujúcich sa krajín Európskej únie, ak splní požadované politické kritériá. Veľká Británia, ktorá v súčasnosti predsedá EÚ, podporí integračné úsilie SR, ale rozhodujúci je predovšetkým hlas občana. "Slovensko je dôležitý chýbajúci kúsok európskej skladačky," uviedol riaditeľ Európskeho inštitútu prestížnej Londýnskej univerzity Howard Machin na seminári, ktorý v Trenčianskych Tepliciach zorganizovala Slovenská nadácia pre európske štúdie v spolupráci s British Know-how Fund.
Autor: maxy