diplomatických aktivít jeho predstaviteľov. V Pekingu je od utorka na oficiálnej návšteve generálny tajomník OSN Kofi Annan, ktorý je na okružnej ceste po všetkých piatich krajinách - stálych členoch Bezpečnostnej rady. Annan sa Pekingu poďakoval za podporu počas nedávnych mierových rokovaní v Bagdade, ktoré v poslednej chvíli odvrátili vojenský konflikt v Perzskom zálive. Čína na "oplátku" konkretizovala predchádzajúce pozvanie vysokej komisárky OSN pre ľudské práva Mary Robinsonovej na návštevu Pekingu, kde by sa mala v septembri konať konferencia, venovaná práve problematike, za ktorú bola v minulosti často kritizovaná. Peking v súčasnosti dokonca zvažuje, žeby sa pripojil k signatárom posledných dokumentov OSN, venovaných ľudským právam a jeho ochotu k otvorenému dialógu v tejto oblasti ocenila včera aj príslušná Komisia OSN so sídlom v Ženeve, ktorej zástupcovia mali možnosť navštíviť čínske väznice a stretnúť sa aj s niektorými "väzňami svedomia". Postupné otepľovanie sa deje aj napriek tomu, že aktéri brutálneho potlačenia protestov z roku 1989 na námestí Tchien-an-men, sú ešte stále medzi politickými špičkami, že v Číne je aj naďalej upieraná sloboda svedomia a nedoriešenou zostáva aj otázka Tibetu.
K postupnému uvoľneniu vzťahov s Čínou dochádza aj zo strany jej nedávneho úhlavného kritika, Spojených štátov. Agentúra Reuters uvádza, že Washington po deviatich mesiacoch od prechodu Hongkongu z britskej pod čínsku správu oceňuje korektný postoj Pekingu v celom procese. Bodku za britsko-čínskym napätím, ktoré sprevádzalo minuloročné odovzdanie stráží v bývalej kolónii, by mohla dať aj súčasná štvordňová návšteva nového čínskeho premiéra Ču Žung-ťia v Londýne. Nový šéf čínskeho vládneho kabinetu, ktorý do britskej metropoly pricestoval už včera, sa zúčastňuje na spoločnom európsko-ázijskom summite, v rámci ktorého sa vôbec po prvýkrát koná aj stretnutie Európska únia - Čína.
Súčasné diplomatické aktivity sú neklamným znakom toho, že svet musí s prebúdzajúcim sa gigantom jednoducho počítať. Časy, keď sa prezident Ronald Reagan snažil primäť Peking k demokratickým zmenám odobratím doložky najvyšších obchodných výhod, sú už v nenávratne. Aj Američania si zrejme uvedomujú, že okamžité zmeny v Číne, ktorá nie je na demokraciu pripravená, by vyvolali celosvetový chaos. Washington teda výrazne zmiernil svoj postoj, za čo sa mu dostáva čoraz častejšej kritiky z radov čínskych disidentov. Pre Američanov sú v tomto období prvoradé obchodné vzťahy s Čínou a uspokoja sa aj s postupnými demokratizačnými zmenami. Dôležité je, aby boli nezvratné a aby Čínu postupne pripravili na úplné otvorenie sa svetu, vyhnúc sa tak zrejme niekoľkonásobne väčším negatívnym dôsledkom, ktoré náhly pád komunizmu spôsobil na Balkáne či v Rusku.