R. ŠEPTÁK, SNS: "Z môjho pohľadu je zníženie ratingu významná vec, lebo určite dôjde k zdraženiu peňazí, ktoré zo zahraničia plynú na Slovensko. Teraz bude záležať na tom, či budú podniky schopné získavať úvery zo zahraničia. Je však otázkou, za aké úroky. Ťažko povedať, či sa to dalo očakávať, myslím si však, že zodpovední ekonómovia budú musieť hľadať riešenia, aby sa ekonomický vývoj nezastavil."
J. DUCKÝ, HZDS: "Hodnotenie nereagovalo na ekonomické pomery na Slovensku, ale na nejaké aj iné pomery, ktoré uprednostnili. Z hľadiska ekonomickej reality nevidím dôvod takto hodnotiť situáciu v ekonomike SR. Nechcem siahať tejto agentúre do svedomia, pretože som pritom nebol."
V. VAŠKOVIČ, DU: "Vyhlásenia vládnych činiteľov treba brať ako politickú demagógiu. Dôležité je všímať si domácich a zahraničných analytikov. Tí, ktorí seriózne analyzujú túto ekonomiku, predsa vedia, že napriek nízkej inflácii je v ekonomickom systéme zabudovaných veľa prvkov, ktoré nedávajú veľké nádeje pre ďalší dynamický a bezporuchový vývoj. V ekonomike nie sú len niekoľké základné makroekonomické kritériá, ale veľmi dôležité je sledovať aj ďalšie kvalitatívne charakteristiky a tie nasvedčujú, že všetko nie je v poriadku."
M. DZURINDA, hovorca SDK: "Čím viac nezmyslov hovorí vláda, tým reálnejšie sa ukazuje, do akého stavu doviedla slovenské hospodárstvo. Výrok agentúry Moody`s svedčí o tom, že súčasná vláda začala gúľať Slovensko dole kopcom, nielen v politickej, ale aj v hospodárskej oblasti."
J. KOŠNÁR, SDĽ: "Ak by sme hospodársky zázrak posudzovali podľa takých údajov, ako je rast hrubého domáceho produktu (HDP), tak treba povedať, že tempo rastu je solídne. Ibaže tento rast je založený z dvoch tretín na cudzích zdrojoch, nie na zdrojoch, ktoré produkuje slovenská ekonomika. Vývoj pridanej hodnoty a štruktúra HDP kopíruje starú štruktúru ekonomiky, čo je neklamnou známkou, že sa v štruktúrnej prestavbe ekonomiky neuskutočnilo nič významnejšie. Slovenský hospodársky zázrak by som skôr nazval zázrakom preto, že to doteraz vydržalo a že sa ekonomika nepoložila. Zníženie ratingového ohodnotenia znamená, že aj získavanie zahraničných zdrojov na refinancovanie schodku štátneho rozpočtu a štátneho dlhu bude čoraz drahšie."
E. BAUEROVÁ, Spolužitie: "O zázraku už dávno nie je možné hovoriť, skryté deficity a dlžoby, ktoré sa objavili v štátnom rozpočte, naznačovali, že je koniec hospodárskej stability. Treba dúfať, že sa to neskončí v prepade meny."
G. PALACKA (KDH): "Je to výsledok zlej, nekoncepčnej hospodárskej politiky za posledné obdobie a je to aj výsledok rastúcej zadlženosti SR. Všetky tieto skutočnosti logicky vyúsťujú do zníženia ratingu a na druhej strane do zvýšenia úrokových sadzieb pre všetky dlhopisy, či iné cenné papiere vydávané Slovenskom."
Ministerstvo financií SR: "Ministerstvo financií SR predpokladá, že ratingová agentúra Moody`s Investors Service pri znížení ratingu SR vôbec nerešpektovala pozitívny vývoj rozpočtového hospodárenia SR, ktorý sa dosiahol do konca marca 1998. Ministerstvo financií s prekvapením zobralo na vedomie informáciu o znížení ratingu, pretože ešte prednedávnom sa táto agentúra prezentovala na verejnosti s vyhlásením, že je iba v polovici študijných prác mapujúcich vývoj rozpočtovej a menovej politiky SR."
Autor: sp, rf