Od júla tohto roka sa v ČR maximálna cena za elektrickú a tepelnú energiu a za plyn pre domácnosti zvýši o 24 % a nájomné sa zvýši v priemere o 27 %. S veľkou istotou možno povedať, že ceny plynu a elektriny sa od júla zdvihnú presne o deregulačný index 24%, ale pri teple budú existovať dodávatelia, ktorí nezvýšia cenu o 24 %, lebo už dnešná cena 250 Kč za GJ (bez DPH) sa blíži ich nákladom. Teplárenské spoločnosti by totiž nemali dosahovať z predaja tepla domácnostiam veľký zisk, lebo cena tepla je regulovaná aj vecne. Zvýšenie cien nájomného o 27 % je horná hranica a obce budú môcť stanoviť svoj koeficient. Pre dôchodcov vláda pripravila plošnú kompenzáciu deregulácií zvýšením dôchodkov od júla, zvýši ich o 7,5 %.
Dočasná Tošovského vláda sa odhodlala pokračovať v deregulačnom kurze predošlých Klausových kabinetov. Cieľom deregulácií je znížiť príspevky zo štátneho rozpočtu na vyrovnanie cien tepla, zefektívniť hospodárenie regionálnych rozvodných spoločností, ktoré dodávajú domácnostiam elektrinu a plyn. Vytvorený zisk tieto spoločnosti použijú na modernizáciu sietí a je možné, že časť z neho sa ujde aj akcionárom z druhej vlny, medzi ktorých patria aj obce a mestá prostredníctvom výplaty dividend. Hlavný výrobca elektriny - ČEZ, a.s., a monopolný dovozca plynu Transgaz, s.p., budú môcť zvýšiť cenu za elektrinu resp. plyn, ktoré predávajú regionálnym distribučným spoločnostiam. Oba spomenuté energetické giganty uplynulý rok ohlásili zníženie efektívnosti ich hospodárenia, viac bol postihnutý Transgaz, lebo na jeho hospodárenie mal vplyv pokles kurzu českej koruny a silnejúci dolár, pretože Transgaz platí ruským a nórskym dodávateľom za plyn v dolároch.
V prípade nájomného majú deregulácie zabezpečiť ďalší krok na ešte vzdialenej realite, v ktorej by sa vytvoril trh s nájomným bývaním. Totiž dostať nájomné na úroveň, ktorú žiada trh vo veľkých mestách, by znamenalo jeho ešte niekoľkonásobné zvýšenie. Vlastníci bytových domov však budú môcť legálne inkasovať od nájomníkov viac peňazí, to im umožní lepšie sa postarať o svoj majetok a snáď aj spríjemniť bývanie nájomníkom. Odpredaje bytov v ČR nájomníkom sa konajú za podmienok pre nájomníkov menej výhodných ako u nás, preto nájomné bývanie v ČR sa udržuje v relatívne väčšom meradle.
Na súčasnej českej politickej scéne sa nenájde strana, ktorá by schvaľovala dereguláciu v schválenej výške. Tá bola kompromisom najmä voči požiadavkám odborárov. Aj predstavitelia vládnej KDU-ČSL tvrdia, že zvýšenie malo byť nižšie. Opozičná ČSSD vyhlásila, že ak sa dostane po voľbách v júni k moci, rozhodnutie o dereguláciách zreviduje.