v deficite
Hoci Štatistický úrad SR ešte neposkytol údaje o exporte za február, premiér V. Mečiar povedal, že za prvé dva mesiace tohto roka dosiahlo pasívne saldo exportu 9 až 10 mld Sk. Vývoj pasívneho salda z januára, keď dosiahol 5 mld Sk, pokračoval. V januári nastalo zníženie exportu o 14 %. Za celý minulý rok dosiahlo pasívne saldo zahraničného obchodu takmer 50 mld Sk. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Foltín pripomenul, že vyše polovicu slovenského exportu zabezpečuje 40 veľkých výrobcov. Podiel 20 % na exporte dosiahli tri spoločnosti: VSŽ Holding, Volkswagen Bratislava a Slovnaft. Na exporte sa zvýšil podiel strojárstva, povedal Foltín. K príčine prepadu exportu sa vyjadril aj predseda finančného výboru NR SR poslanec Michal Baránik. Povedal, že mnohí exportéri začiatkom roka zvýšili svoje ceny pri predaji do zahraničia s cieľom zvýšiť rentabilitu výroby, trh však neabsorboval tovar s vyššími cenami, nastal celkový pokles exportu.
Klesol podiel S.I.T.
Minulý rok tabaková spoločnosť S.I.T., a. s. Bratislava, predala takmer 7 mld cigariet, z toho na Slovensku 4,5 mld cigariet. Zvyšok sa vyviezol najmä do ČR. S.I.T. navyše vyrobila 900 mil. cigariet značky Petra pre českú tabakovú spoločnosť Tabák, a. s. Na slovenskom legálnom trhu cigariet bol podiel S.I.T. 47 %, na českom trhu 11 %. Celkový obrat za minulý rok dosiahol 4,8 mld Sk, čistý zisk 330 mil. Sk. Spoločnosť zamestnáva 1000 pracovníkov, najväčší výrobný závod má v Spišskej Belej.
Viazne odbyt motorov
Martin Diesel, a. s. Martin, vyrába motory do traktorov v rozsahu výkonov 60 až 140 kW. Najdôležitejší odberatelia motorov poľský Ursus, martinský ZŤS TEES, a. s., nenapĺňajú očakávaný odbyt v dôsledku poklesu predaja svojich traktorov. Volgogradský traktorový podnik zasa hľadá banku, ktorá by sa zaručila za dodávateľský úver pre tento ruský podnik, prípadne sa má uskutočniť barterový obchod. V dôsledku spomenutých odbytových ťažkostí bude prvý polrok tohto roka menej úspešný ako rovnaké obdobie vlani. Minulý rok spoločnosť vyrobila 4 tisíc motorov pre traktory a vykázala tržby za 600 mil. Sk, hospodársky výsledok skončil s miernym ziskom. Spoločnosť zamestnáva 460 ľudí.
Francúzske investície
Francúzsko je štvrtým najväčším investorom u nás, pôsobí tu asi 100 francúzskych firiem vo vorme priamych investícií alebo firem so zmiešaným slovensko-francúzskym kapitálom. Najväčšou francúzskou investíciou u nás je kúpa akcií v Chemlone Humenné, nasleduje banka Credit Lyonnais, a. s. v Bratislave, a účasť v telekomunikačnom operátorovi Globtel GSM. K posledným investíciám patrí aj podnik na výrobu počítačov v Banskej Bystrici - Bull Slovakia. Má sa tu vyrábať 35 tisíc počítačov ročne. S francúzskymi firmami fungujú obchodné kontrakty spočívajúce v dodávkach komponentov vyrobených slovenskými firmami pre automobilky Renault a Pegueot. Obchodná bilancia Slovenska s Francúzskom je pasívna pre Slovensko.
Grafia exportuje
Slovenská Grafia, a.s. Bratislava, vytlačila minulý rok časopisy, prospekty knihy a tlačivá za takmer 1,1 mld Sk. Spoločnosť vykázala zisk 20 mil. Sk. Na export smerovala polovica tlačovín najmä knihy pre vydavateľov v Maďarsku, Juhoslávii a Anglicku. Tlačili sa aj časopisy pre známych nemeckých vydávateľov Burda a H. Bauer Verlag. Spoločnosť minulý rok investovala do technológie spolu 48 mil. Sk. Hospodárenie spoločnosti bolo negatívne ovplyvnené rastom cien papiera a zlou platobnou disciplínou niektorých odberateľov. Slovenská Grafia je súčasť zoskupenia podnikov okolo spoločnosti Grafobal, a. s. Skalica, a zamestnáva 560 ľudí.
Autor: jv