BRATISLAVA (SITA) - Minulotýždňová nálada na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) plne zapadla do scenára marcového vývoja slovenského kapitálového trhu. "Trh je v súčasnosti na dne. Otázkou je, kedy sa z tohto stavu pozviecha. V horšom prípade by k zlepšeniu mohlo dôjsť až po voľbách. V tom lepšom by k zmene mohlo dôjsť v najbližšom čase, čo je však málo pravdepodobné." Takto charakterizoval súčasnú situáciu maklér J&T Securities Marián Herman.
Index SAX kolísal po celý týždeň. V pondelok dosiahol 136,36 bodu a aj napriek utorkovému nárastu zaznamenal v stredu pokles na 136,22 bodu. Hlbšiemu pádu sa nevyhol ani vo štvrtok, keď vytvoril nové minimum na 135,46 bodu. Piatok došlo k zvratu a SAX sa vyšplhal na 137,80 bodu.
S najlikvidnejšou emisiou VSŽ sa v uplynulom týždni obchodovalo len výnimočne. Na parkete sa od utorka až do štvrtka nezrealizovala žiadna transakcia. Podľa názoru makléra ČSOB Jozefa Ševčíka môže byť jedným z dôvodov stagnovania obchodov predzvesť kurzového poklesu. "Na paralelnom trhu RM-S možno sledovať klesajúci trend, ktorý v utorok vyústil do ceny oscilujúcej okolo 419 Sk," konštatoval J. Ševčík. Podľa makléra J&T Securities Mariana Hermana dosiahla emisia VSŽ svoje dno a čaká, kedy sa z tejto úrovne odrazí.
V priebehu uplynulého týždňa sa s akciami strategickej Nafty obchodovalo v rozmedzí od 900 Sk do 960 Sk. Kým priemerná cena predchádzajúceho piatka predstavovala 888 Sk, pondelková úroveň znamenala nárast o 3,15 %. Po pomerne vysokej pondelkovej aktivite došlo v utorok k jej miernemu oslabeniu, ceny sa však nezmenili. K výraznejšiemu poklesu došlo v stredu, keď Nafta končila na 815 Sk." Obchodovanie s Naftou sa pohybuje na "bode mrazu," upozornil M. Herman. Podľa neho sa objavuje len veľmi málo dopytov a ponúk, na čom sa vo veľkej miere podieľa aj nedôvera zahraničných investorov v politickú stabilitu Slovenska. "Nárast ceny na úroveň pred jej privatizáciou nevidím reálne. Na Slovensku je v súčasnosti malý priestor na dostatočnú diferenciáciu emisií, a tak by mohlo dôjsť k nárastu maximálne na úroveň nominálu," zdôraznil M. Herman. V súčasnosti by sa podľa neho relatívne stabilnou hranicou mohla stať úroveň 800 Sk. Stredajší pokles bol zvrátený už vo štvrtok, keď sa podarilo vytiahnuť cenu až na 890 Sk. "Pri tejto emisii sa prejavuje snaha udržiavať cenové pásmo. Zvyčajne dôjde k tomu, že v priebehu niekoľkých dní poklesne priemerná cena, čo však následne nato jeden z účastníkov skoriguje transakciou pri vrchnom cenovom pásme," konkretizoval M. Hojer. Záver týždňa však priniesol pokles na úroveň 815 Sk, čím Nafta za týždeň stratila takmer 8,22 %.
Emisia Slovnaftu stratila za minulý týždeň 1,07 %. Kým predchádzajúci piatok uzatvárala na 838 Sk, uplynulý týždeň sa končila na 829 Sk. "Pri tak nízkej cene ako 825 Sk nie je nikto ochotný predávať a na druhej strane vzhľadom na politickú situáciu, ktorá tu je, má len málo investorov záujem kupovať," upozornil M. Herman. Podľa jeho slov je možný nárast ceny akcií Slovnaftu podobne ako pri emisii Nafty maximálne do výšky 1000 Sk.