BRATISLAVA (SITA, P67 value) - Ako vyplýva zo zverejneného stanoviska, Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) považuje pozastavenie obchodovania s verejne obchodovateľnými cennými papiermi existujúcich emitentov z dôvodu nesúladu obchodného názvu evidovaného v Stredisku cenných papierov (SCP) SR s názvom zapísaným v Obchodnom registri za neadekvátny zásah do práv občanov a ďalších investorov. Dôsledky tohto opatrenia sú podľa predsedu výkonného výboru AOCP Michal Horvátha vypuklé najmä vzhľadom na to, že platná právna úprava prevody verejne obchodovateľných cenných papierov mimo verejných trhov nepripúšťa a akcionári týchto spoločností sú tak obmedzovaní v práve nakladať so svojím majetkom.
AOCP už nedávno upozornila na problémy kapitálového trhu v materiáli Kapitálový trh SR - príčiny úpadku a východiská. Napriek tomu, že šlo o najkomplexnejší pohľad na problematiku, zverejnený v posledných mesiacoch, stretol sa s veľmi vlažným až negatívnym ohlasom. Možnosti záujmových a samoregulačných združení dosiahnuť reálnu zmenu stavu kapitálového trhu sú v súčasnosti obmedzené a nestretávajú sa s potrebnou podporou hlavne v politickej oblasti, kde výrazne absentuje vnímanie významu kapitálového trhu a z neho vyplývajúca potreba zmeny status quo.
Ako je na Slovensku pravidlom, záujmy minoritných akcionárov boli pri prijímaní rozhodnutia o pozastavení obchodovania zrejme až na poslednom mieste. Príspevok pozastavenia obchodovania s akciami hlavne bývalých investičných fondov k zvýšeniu transparentnosti a dôveryhodnosti slovenského kapitálového trhu je rozhodne diskutabilný. Jednoznačný a neodškriepiteľne negatívny dosah však majú stále sa opakujúce manipulácie s cenami prostredníctvom blokových obchodov na realizovaných na parkete burzy. V závere minulého roka bola takto dlhodobo upravovaná cena POS práve v čase, keď v nej získaval svoj podiel SPP. Záver uplynulého týždňa priniesol možno zrod novej stálice. Podľa agentúrnej správy, ako i podľa Národnej obrody boli s akciami VSŽ realizované v závere piatkového obchodovania blokové obchody pri hornom cenovom pásme, pri ktorých bola ignorovaná ponuka za lepšie ceny. Akcie VSŽ tak zaznamenávajú v priebehu týždňa 6% nárast, keď piatok sa končili pri 468 Sk, viacero indikátorov však naznačuje spomalenie tohto rastu. Bolo by veľmi nepríjemné, keby sa akcie VSŽ, jedného z najvýznamnejších titulov na trhu, stali predmetom dlhodobejšej manipulácie. Pri priamych obchodoch zaznamenali akcie VSŽ v priebehu týždňa pokles o 3 %, keď bol pri priemernej cene 432 Sk realizovaný objem 58,2 mil. Sk.
Slovnaft dosiahol za minulý rok zisk pred zdanením 3,113 mld Sk, čo znamená nárast viac ako o tretinu oproti predchádzajúcemu roku. V priebehu týždňa stúpla jeho cena síce iba o 1%, výrazne však naznačila zastavenie klesajúceho trendu trvajúceho od začiatku februára. Na parkete burzy dosiahli akcie Slovnaftu maximálnu cenu na 870 Sk a nie je vylúčené, že už v úvode tohto týždňa sa vrátia nad 850 Sk aj na trhu RMS. Ďalšou výraznou hranicou bude v tom prípade v tomto roku dlhodobejšie neprekonané pásmo 900 Sk. Pri priamych objemoch bol s akciami Slovnaftu realizovaný objem iba 4,8 mil. Sk pri priemernej cene 868 Sk znamenajúcej 4% nárast oproti predminulému týždňu.
Investičný fond Tatra kupón fond vykázal za rok 1997 zisk vo výške 27,234 mil. Sk, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom znamená nárast o 24 %. Za minulý rok vyplatí dividendu vo výške 200 Sk, čo v porovnaní s výškou vyplatenej dividendy v roku 1996 predstavuje nárast o takmer 21 %, čiže v hodnotovom vyjadrení nárast o 34 Sk. "Podividendový" prepad ceny jeho akcií znamená zatiaľ stratu 9 % v priebehu týždňa.
Celková čistá hodnota majetku Reštitučného investičného fondu zaznamenala aj v uplynulom roku nárast o 30 %, keď z hodnoty 4,281 mld Sk stúpla na 5,575 mld Sk. Pritom čistá hodnota majetku na akciu dosiahla 2 723 Sk, čo v porovnaní s rokom 1996 predstavuje nárast o 16,4 %. Napriek tomu jeho cena pokračuje v poklese a po 8% týždennej strate sa končí týždeň na 413 Sk, pričom v priebehu týždňa znamenala na RMS minimálnu cenu na 400 Sk, predstavujúcich nové dlhodobé dno.
Príjemný 15% nárast ceny akcií Železiarní Podbrezová bol na trhu RMS záležitosťou jedného dňa, keď pondelkový vzostup bol vystriedaný stagnáciou na novodosiahnutej úrovni. Na anonymnom trhu boli tieto akcie zobchodované v objeme 140 tis. Sk, z toho 80 tis. Sk bolo realizovaných počas pondelkového vzostupu na RMS. Pri priamych obchodoch bol zrealizovaný objem 1 mil. Sk pri priemernej cene 125 Sk, znamenajúcej 22 % nárast oproti úrovni predminulého týždňa.
Naopak, veľmi nepríjemným je pokračujúci pokles ceny Slovenských lodeníc, ktoré po 15 % týždennej strate klesajú na nové dno ležiace na 258 Sk. Je však možné, že pretrvávajúci pokles bude vystriedaný aspoň krátkodobou korekciou.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk