Podľa Štatistického úradu SR priemerné daňové zaťaženie fyzických osôb stúplo minulý rok na 13,5 %, kým v roku 1996 predstavovalo 12,6%. Rast zaťaženia bol spôsobený najmä rastom miezd, v dôsledku čoho sa mnohí daňovníci dostali do vyšších zdaňovacích sadzieb. Od zavedenia novej daňovej sústavy v roku 1993 sa daňové sadzby pre fyzické osoby nemenili, takisto sa nemenilo zaradenie do daňových pásiem a výška odpočitateľných položiek. V roku 1993 bolo priemerné daňové zaťaženie fyzickej osoby 10 %. S platnosťou od budúceho roka sa zaviedlo dodatočné zdanenie pre osoby s príjmom vyšším ako 1 mil. Sk. Nezdaniteľný základ dane vo výške 21 tisíc Sk je od roku 1993 rovnako vysoký, hoci sa zvykne odvodzovať od úradne stanoveného minimálneho príjmu jednotlivca, ktorý dosiahol 28 920 Sk ročne.
Hypotekárne úvery sa nerozbehli
Vicepremiér Sergej Kozlík povedal, že náklady na sociálne výdavky dosahujú u nás 14 % z HDP, kým vo vyspelých krajinách predstavujú iba 10 %. Podiel sociálne orientovaných výdavkov zo štátneho rozpočtu predstavuje podľa Kozlíka takmer dve tretiny. Kozlík povedal, že sa vytvoril systém na podporu výstavby bytov, konkrétne stavebné sporenie, hypotekárne úverovanie a zriadenie fondu na podporu bývania. Systém však podľa Kozlíka treba oživiť tým spôsobom, že sa budú hľadať finančné zdroje v štátnom rozpočte a mimorozpočtové zdroje. Kozlík povedal, že doteraz sa dokončovali rozostavané byty a teraz bude treba stavať nové byty. Kozlík chce presadiť zníženie úrokových sadzieb pre hypotekárne úvery.
VÚB ako prvá banka u nás získala licenciu na hypotekárne úverovanie už minulý rok, doteraz neposkytla ani jeden hypotekárny úver. VÚB ako nositeľ licencie doteraz neemitovala hypotekárne záložné listy. Naproti tomu v zmysle zákona o bankách na poskytnutie hypotekárnych úverov nesmie použiť banka iné zdroje ako získané predajom hypotekárnych záložných listov. Je pravdepodobné, že by sa hypotekárne záložné listy na finančnom trhu nepredali za cenu (úrok), ktorá by mala pre dlhodobý úver - akým je aj hypotekárny úver - zmysel.
Štátne vkladové listy
Deficit štátneho rozpočtu k 25. marcu dosiahol 4,1 mld Sk, povedal minister financií Miroslav Maxon. Štátny rozpočet na tento rok bol zostavený ako deficitný vo výške 5 mld Sk. Maxon uviedol ako príčinu deficitu nižšie ako očakávané inkaso z DPH tento rok až o 2,5 mld Sk. Podľa Maxona ministerstvo financií (MF) pripravuje v spolupráci s NBS opatrenia na zníženie úrokov pri predaji štátnych cenných papierov, ktoré sa teraz predávajú s úrokom 23 %. Pritom pri zostavovaní rozpočtu sa počítalo s úrokom, ktorý je výdavkom štátneho rozpočtu vo výške 15 %. Maxon tvrdil, že vláda má na kúpu štátnych cenných papierov zaujímavé ponuky zo zahraničia pri dobe splatnosti vyššej ako 3 roky. V priebehu mesiaca by sa podľa Maxona na peňažnom trhu mali objaviť štátne vkladové listy určené hlavne pre fyzické osoby. Mali by byť splatné o tri roky s úrokom 15 až 18 % a ich výnos by bol oslobodený od dane. Maxon nepovedal, v akom objeme mieni MF emitovať tieto listy a ktorá banka ich bude predávať.
Autor: jv