veľké nebezpečenstvo nacionalizmu, ktorý sa objavil v bývalých komunistických krajinách, najmä na Balkáne a v susedných regiónoch, a zároveň povinnosť európskych národov spytovať si svedomie.
Je zjavné, uvádza sa v dokumente, že nejednotnosť medzi kresťanmi bráni zhode a ceste k mieru. Osobitne zlé vzťahy sú medzi katolíkmi a pravoslávnymi. Netolerancia a používanie násilia pri hlásaní viery, výraz istého nacionalizmu využívajúceho vieru pre vlastné účely, musí cirkev brať vážne, aby už nikdy nevrhali tieň na jej svedectvo, konštatuje sa v dokumente. Spytovanie svedomia katolíckej cirkvi v Európe sa má týkať predovšetkým toho, že neboli jasne pomenované veľké nespravodlivosti, čo je ďalší zdroj zla.
Európski biskupi, ktorí sa v roku 1999 stretnú vo Vatikáne, budú uvažovať o nových životných podmienkach vo svojich krajinách a hľadať dôvody sklamania, ktoré je plodom neschopnosti politických, sociálnych a ekonomických štruktúr uspokojiť to, po čom ľudia túžia. Európania dnes odhaľujú tvár reálneho socializmu a negatívne morálne dôsledky komunizmu sa prejavujú v celej svojej ťarche, zdôrazňuje dokument.
Dokument kritizuje istú nostalgiu za minulosťou, ktorá sa v niektorých prípadoch objavuje, či túžbu po návrate, ale aj inváziu negatívnych západných tendencií do východnej Európy. Taktiež varuje európske demokratické spoločnosti pred starnutím: Európa starne a jej slabnutie môže ohroziť schopnosť skutočnej obrody, pokiaľ sa nevrátime k duchovným, historickým a kultúrnym koreňom a k samej skutočnosti, že sme Európania.
Dokument konštatuje, že v Európe sa zaznamenal istý pokrok, pokiaľ ide o uznanie ľudskej dôstojnosti a ľudských práv; väčšia pozornosť sa venuje nedostatkom, ako je chudoba uprostred bohatstva, toxikománia, pornografia, sexuálna turistika, pedofília, interrupcie a eutanázia.