nosti patrí líbyjským občanom, a preto by mala podliehať sankciám USA a OSN, za nepravdivé. Podľa jeho slov rozhodujúce je to, že väčšina účastín patrí maltským vlastníkom.
Skupina Investičnej a Poštovej banky o líbyjskom vplyve v spoločnosti Corinthia údajne vedela, ale z finančných dôvodov sa do tejto transakcie pustila aj s rizikom politického dosahu. Podľa týchto správ sa chcela skupina IPB svojich hotelov za každú cenu zbaviť a jediný, kto bol ochotný celú sieť deviatich hotelov kúpiť, bola práve Corinthia. "Vo svojej podstate išlo o nevýhodný obchod. To vytušili aj dvaja pôvodne najvážnejší záujemcovia o kúpu hotelovej siete - firmy Čedok a spoločnosť Cesat Finance - a od kúpy na poslednú chvíľu odstúpili. Potom už ostala len Corinthia, a i keď sa vedelo o líbyjskom kapitáli, zmluva sa uzatvorila," oznámil zdroj blízky skupine IPB.
Ťažkosti IPB spočívali v tom, že potrebovala získať okolo miliardy korún úveru, ktorý poskytla Bankovnému holdingu - bývalému vlastníkovi hotelovej siete Top Spirit. Predajom hotelov maltsko-líbyjskej spoločnosti sa viac ako miliarda korún podľa dôveryhodných zdrojov z peňažného ústavu nakoniec IPB vrátila.
Zo správ o hospodárení jednotlivých hotelov siete Top Spirit vyplýva, že iba dva pražské hotely Panorama a Forum spolu s kráľovohradeckým Černigovom stálo za to odkúpiť. Ostatných šesť hotelov z Čiech a Moravy je stratových. Predstaviteľ jednej konkurenčnej siete hotelov posudzuje prístup IPB nasledovne: "Stratégia banky bola jasná: niečo zainvestovať a potom výhodne predať komukoľvek."
Pražské mestské zastupiteľstvo začalo v piatok skúmať platnosť zmluvy o predaji českej hotelovej siete Top Spirit firme Corinthia Group. Českej kontrarozviedke sa doteraz nepodarilo preukázať, že by za 48-percentným líbyjským podielom v spoločnosti v skutočnosti stál líbyjský štát či vláda. Corinthia Group vlastní sieť 21 hotelov na Malte, v Tunisku, Turecku, Maďarsku a Českej republike.