V sobotu bol Deň učiteľov, pedagógom však dôvody na oslavy chýbajú. Školy sa rozpadajú, pomôcky niet za čo kúpiť a platy sú v spodnej polovici štatistického rebríčka. Rokovanie Združenia samosprávnych škôl Slovenska v Piešťanoch sme využili na to, aby sme sa niektorých zástupcov škôl spýtali: Čo si v tomto roku vaša škola bude môcť dovoliť z prideleného rozpočtu?
Silvia HOLEČKOVÁ, riaditeľka ZŠ Zavar, okres Trnava: "Asi viac ako všetky ostatné školy. Staviame novú školu, v septembri bude hotová a sľúbili nám 5 miliónov na nábytok. Školu stavia obec, ale školstvo nám dalo minulý štvrťrok 5 miliónov, ktoré sľúbili ešte pred 2,5 rokom. Teraz škola funguje v starej cirkevnej budove, ktorá je vlhká, chýbajú nám triedy, tlačíme sa v malých priestoroch, ale už to vydržíme. Peniaze, ktoré dostávame na prevádzku, nestačia, ale máme šikovných rodičov a učiteľov, ktorí vedia zohnať sponzorov. Je to smutné, ale keď chceme, aby škola fungovala, musíme aj takto."
Marta LAMOŠOVÁ, zást. riaditeľky ZŠ Sučany: "Nič, lebo zálohu dostávame od 1000 do 2000 korún mesačne a jediné prostriedky, ktoré máme, sú z pokladne rodičovského združenia. Mali sme nadáciu, ale museli sme ju, bohužiaľ, zlikvidovať, pretože sme nemali 100 tisíc majetku. Čo nutne potrebujeme, to kúpime z prostriedkov rodičovského združenia, plus nejako bočne zoženieme sponzorov. Keď sme mali 20. výročie školy, vtedy sa nám ich darilo získať."
Božena HUTKOVÁ, riaditeľka ZŠ na Tatranskej ul., Banská Bystrica: "Možno to vyznie veľmi zle, ale nič. To je naozaj výstižné. Nemáme vykryté energie, a to je to nazákladnejšie, aby mohla fungovať škola. Chýba nám milión korún. Ak bude príroda ľútostivá a bude teplo, tak by sme do mája mohli vydržať. Ale ak bude vykurovacie obdobie ako vlani, tak už nebudeme môcť energie za máj zaplatiť. Ak nám to aj dodávatelia budú tolerovať a nevypnú nás, čo bude ďalej a ako otvoríme nový školský rok, neviem. My sme si doteraz pomôcky zabezpečili sponzorsky, ale toto je veľká suma, ktorú ja sponzorsky nedokážem nikde zohnať. Dnes nám ponúkajú také efektívne pomôcky, ktoré by deťom pomohli zvládnuť učivo. Až nás srdce bolí, keď taká ponuka príde, a my nemôžeme nič kúpiť. Na údržbu tri roky žiadame prostriedky. Strecha nám tečie, omietky opadávajú, oplotenie padá, školský športový areál nie je dokončený a triedy neboli vymaľované od vzniku školy."
Vladimír REPÁŠ, riaditeľ ZŠ a Gymnázia na Košickej ul. Bratislava: "Nič. Potrebovali by sme vybaviť zbierky do kabinetov, vymaľovať školu... Kriedu a papier máme sponzorsky. Vlani som mal vyše stotisíc dlh, ktorý som zaplatil z nového rozpočtu. Zatiaľ ešte nemáme rozpočet, ale počítam, že dostanem stotisíc, a to budem mať do marca minuté. Limitky nejaké dostávať budem a zase v decembri budem prinajhoršom nútený nezaplatiť odvody. Škola je úplne v dezolátnom stave. Tieklo nám zo strechy, takže máme všade pleseň. Strechu nám opravili, ale neboli už peniaze na zvody, takže bočné steny sú zamočené. A máme rozbitú aj kanalizáciu..."
Pavol CHOVAŇÁK, riaditeľ ZŠ na Hurbanovej ul., Martin: "Asi skutočne nič. Už dnes máme dlh okolo 800 tisíc korún. S dlhom nemôžem vykrývať náklady na prevádzku školy. Pokiaľ neprídu ďalšie finančné prostriedky, môžeme čakať, že nás prídu odpojiť. V minulom roku sme nemali vykryté energetické náklady, prešli sme s dlhom 500 tisíc korún a tento rok sme dostali zasa krátený rozpočet. Neostáva nám nič iné len čakať, či školy budú fungovať nejakým spôsobom ďalej, či bude navŕšený rozpočet, alebo či dôjde k odstaveniu škôl. U nás za január a február neboli vyplatené učiteľom a dokonca ani riaditeľom a ich zástupcom žiadne osobné príplatky. Dlh základných škôl v rámci okresu Martin sa pohybuje vo výške okolo 20 miliónov korún."
Autor: rt