# Budú mať kroky premiéra Mečiara po prevzatí prezidentských právomocí vplyv na priebeh rozhovorov so SR?
"Tieto kroky síce neboli porušením ústavy, v zahraničí však vyvolal zdesenie prekvapujúci spôsob, akým boli uskutočnené. Hneď po odchode prezidenta Kováča sa rozhodlo o udelení amnestie pre všetko, čo bolo pravdepodobne protiprávne, pre nepomenované osoby v súvislosti s májovým referendom a v súvislosti s únosom syna exprezidenta Kováča. Nebol to želaný krok, ale rozhodne to neznamená, že dvere sú pre Slovensko zatvorené."
# Je Slovensko schopné splniť politické kritériá, na ktoré kladie EÚ v prípade SR zvlášť dôraz?
"Som si istá, že v princípe je schopné splniť politické kritériá, ktoré ešte nesplnilo. Otázka je - kedy."
o Vždy, keď sa EÚ vyjadrí kriticky k politickému dianiu na Slovensku, hovorí vláda SR o zlej komunikácii alebo o zasahovaní do vnútorných záležitostí štátu.
"Je otázne, či ide o kritiku. V každom prípade je to mienené v dobrom. V rámci EÚ sa dodržujú určité pravidlá hry a kto chce pristúpiť do klubu, mal by tieto pravidlá vziať do úvahy. Zasahovanie do vnútorných záležitostí by to bolo, keby Slovensko nemalo záujem pristúpiť do nášho klubu."
# Vstupné partnerstvá sú spojené s finančnou podporou. Mohla by SR v prípade nesplnenia požiadavky slobodných volieb o túto podporu prísť?
"Na to je momentálne ťažké odpovedať. Vstupné partnerstvá obsahujú krátkodobé priority pre rok 1998, medzi ktorými sú v prípade SR aj slobodné voľby. Predpokladám, že na jeseň budú v SR slobodné voľby a budú na nich, ako je to v krajinách OBSE bežné, prítomní medzinárodní pozorovatelia OBSE. V opačnom prípade by to určite nebolo dobré znamenie."
(Viac na 5. a 6. strane)