Poľnohospodárstvo bude zrejme najťažším bodom rozhovorov o vstupe nových krajín do európskej pätnástky. Zhodujú sa na tom tak členské krajiny EÚ, ako aj uchádzačské krajiny. Podľa správy Európskej komisie by mala aplikácia spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ zničujúci dosah nielen na nových členov zo strednej a východnej Európy - na ich poľnohospodárstvo a sociálnu sféru, ale aj na samotnú EÚ. Podľa záverov správy je "terajšia spoločná poľnohospodárska politika pre kandidátske krajiny nevhodná pre relatívne vysoké ceny a nezodpovedajúce vyrovnávacie platby". Napriek reformám EÚ sú totiž ceny poľnohospodárskych produktov v EÚ o 20 až 40 percent vyššie než v pridružených krajinách. Zvyšovanie cien v krajinách strednej a východnej Európy by pritom situáciu vôbec neriešilo. Naopak. Už teraz vydávajú domácnosti v kandidátskych krajinách za jedlo v priemere 30 percent z rozpočtu. Zdražovanie by teda logicky vyvolalo sociálne napätie. Pokles kúpyschopnosti obyvateľstva by mal vplyv nielen na domáci dopyt, ale aj na dovoz.
Ďalším otáznikom ostáva aj súčasný systém vyplácania vyrovnávajúcich príspevkov. Keďže ceny v nových členských krajinách budú nižšie, nebudú mať tieto nárok na subvencie. Peniaze z Bruselu by tak z tohto hľadiska mali dostávať bohatí roľníci na západe, čo je neprijateľné. Podobným problémom je podpora vývozu, v súvislosti s ktorou hradí EÚ rozdiel medzi výkupnou cenou v EÚ a svetovou cenou, pričom výkupná je obyčajne vyššia. V prípade roľníkov z krajín strednej a východnej Európy, ktorí vyrábajú lacnejšie, by to mohlo viesť k zvyšovaniu objemu výroby, čo by malo za následok nežiaduce prebytky.
Prvý spor z tejto oblasti je už pritom na svete, a to sa ešte rozhovory iba začnú. EÚ a Česká republika zvádzajú boj o jablká. Česká vláda obmedzila dovoz európskych jabĺk na 24 tisíc ton (doteraz predstavoval import 50 tisíc ton) a EÚ odpovedala pozastavením preferenčných dovozných taríf na české bravčové mäso, hydinu a ovocie. ČR príde o 3,5 milióna ECU a pozíciu na zahraničných trhoch, kým európski producenti o 5,4 milióna ECU. Josef Rotter z českej Poľnohospodárskej komory argumentuje tým, že kým náklady sú v ČR rovnaké ako v EÚ, zisk na českej strane je prinajlepšom veľmi nízky. Česi hovoria, že nemôžu konkurovať subvencovaným pestovateľom EÚ, ktorí môžu investovať viac peňazí do marketingu.
Európska komisia na záver svojej správy o vývoji poľnohospodárskej politiky v EÚ odporúča urýchliť jej reformu tak, aby v EÚ fungoval "trhovo orientovaný poľnohospodársky systém, ktorý zníži tlak na spotrebiteľov a odstráni vývozné podpory".
Autor: mim