ch dohôd v rokoch 1994 až 1996 a následnom podaní prihlášok kandidátskych krajín sa na minuloročnom decembrovom summite EÚ v Luxemburgu definitívne rozhodlo o tom, kto bude v prvej skupine. Dnes sa síce v Bruseli začne vstupný proces symbolicky so všetkými desiatimi uchádzačmi zo strednej a východnej Európy (Bulharskom, Českou republikou, Estónskom, Litvou, Lotyšskom, Maďarskom, Poľskom, Rumunskom, Slovenskom a Slovinskom), už zajtra budú však pokračovať konkrétne vstupné rozhovory iba s prvou skupinou najlepšie pripravených krajín strednej Európy - Českou republikou, Maďarskom, Poľskom, Slovinskom a Estónskom - ku ktorým sa pridá Cyprus.
Úlohy, ktoré musia jednotliví kandidáti splniť, sú obsiahnuté vo vstupných partnerstvách. Každá krajina dostane zoznam krátkodobých (t.j. pre tento rok) a strednodobých úloh (do roku 2002), na ktoré sa má uchádzač sústrediť, aby do okamihu vstupu zladil svoje zákonodarstvo s legislatívou EÚ, dokázal ho aplikovať v praxi a vybudoval pre to nevyhnutné orgány a infraštruktúru. Plnenie úloh sa bude pravidelne vyhodnocovať, na základe čoho je EÚ pripravená prispôsobiť tempo pokračovania rozhovorov s jednotlivými uchádzačmi.
Už v prvých aprílových dňoch chce Európska komisia zvolať bilaterálne schôdzky s jednotlivými uchádzačmi, na ktorých sa začne porovnávať legislatíva kandidátskych krajín s normami, uzneseniami, rozsudkami a ďalšími aktami tvoriacimi "acquis communautaire" EÚ. V žargóne EÚ sa tomuto procesu hovorí "screening", čo znamená "röntgenovanie" alebo monitorovanie.
Vstupné partnerstvá sú spojené aj s finančnou pomocou EÚ z prostriedkov programu PHARE, určeného na podporu mladých európskych demokracií (1,5 miliardy ECU ročne pre všetkých 10 krajín - asi 57 miliárd Sk) a od roku 2000 to bude rovnaká čiastka čerpaná aj z poľnohospodárskych a štrukturálnych fondov EÚ - teda z vnútorných zdrojov únie. Väčšina peňazí pritom bude smerovať do infraštruktúry a bude si vyžadovať spolufinancovanie kandidátskej krajiny. V prípade neplnenia podmienok zo strany kandidáta môže Rada ministrov na návrh Európskej komisie väčšinou hlasov rozhodnúť o pozastavení finančnej pomoci. Rozhodnutie bude konzultovať s Európskym parlamentom.
Autor: SME - mim, jk