Psychológovia pred elektronickou hračkou, ktorej japonský názov v preklade znamená "roztomilé maličké vajíčko", varujú, pretože sú presvedčení o jej škodlivosti pre vývoj správania sa detí, pretože vyžaduje ich pozornosť v najnevhodnejších okamihoch, napísal týždenník Juventud Rubelde.
Hračka je virtuálnym stvárnením zvieratka, napríklad kurčiatka alebo dinosaura, vyvíjajúceho sa od vyliahnutia z vajíčka. Jeho majiteľ sa o neho musí starať, kŕmiť ho, ukladať spať, starať sa o jeho hygienu a bdieť nad ním, keď ochorie.
Elsia Casaresová, riaditeľka jednej havanskej školy, spomína, ako strašne sa jedného dňa vydesila, keď jedna zo žiačok prepukla do zúfalého plaču a nariekala: "Umiera, umiera!" Až po chvíli riaditeľka zistila, že dievča plače nad svojím tamagočim.
"Tieto hračky by mali zakázať. Je to šialenstvo. Ak sa začne virtuálnemu maznáčikovi dariť dobre, všetky deti chcú vedieť, ako to dosiahnuť a vyučovanie je každú chvíľu narušené," sťažuje sa.
Detský psychológ Miguel Roca z Havanskej univerzity sa domnieva, že by tamagoči "mohlo mať pozitívny vplyv v prípade, že by mali rodičia alebo učitelia možnosť ho naprogramovať".
Podľa časopisu Juventud Rebelde preniklo tamagoči na Kubu vďaka turistom. Dostať ho len v havanských obchodoch, v ktorých sa dá kúpiť len za valuty, a stojí niečo medzi šiestimi a siedmimi dolármi.
V jednom z najnavštevovanejších havanských obchodných domov bola zásoba šesťsto virtuálnycn zvieratiek z polovice vypredaná v priebehu necelých dvoch dní. V ďalších dvoch obchodoch už ich z pultov zmizlo v priebehu týždňa tristo.