Päť najoriginálnejších spôsobov, akými sa v dejinách ľudstvo bránilo počatiu dieťaťa, priniesol včera nemecký denník Bild. V 13. storočí napríklad radili napľuť trikrát do papule žaby alebo zjesť bobuľovité plodiny hneď po milovaní. V islamských kruhoch v 18. storočí preventívne radšej sedem až deväťkrát skákali dozadu. Prvé prezervatívy dnešnej doby boli vyrobené v 18. storočí z črievok na klobásky. V Japonsku bola na niektorých miestach módna dlhý čas aj koža. Bájny Casanova údajne zavádzal svojim milenkám do vagíny zlaté guličky. Neprajníci však o ňom tvrdia, že to, že ani jedna z jeho favoritiek nezostala tehotná, nebolo vďaka žiadnemu ochrannému prostriedku, ale preto, že bol neplodný. Antikoncepcia v niektorých krajinách tretieho sveta sa doslova snúbi s výdobytkami modernej doby. Napríklad takú Coca-Colu používajú po ľúbostnom akte na vymytie ženského vnútra. Zrejme to nebude úplne bezpredmetné, pretože aj vedci z Harvardu potvrdili, že Cola dokáže zabiť až 91 percent spermií. Coca-Cola Light funguje vraj ešte lepšie - takmer 100-percentne, "radí" záverom Bild.
DELFÍNY LIEČIA
Prvé slová vo svojom živote vyslovil osemročný Nikki Brice z Británie až prednedávnom počas terapeutického plávania v spoločnosti delfínov. Nedostatok kyslíka pri pôrode zapríčinil, že chlapec nebol schopný doteraz prehovoriť, hoci fyzické predpoklady na to mal. Po niekoľkých dňoch, ktoré strávil v prítomnosti delfínov v terapeutickom centre pre liečbu detí v Miami na Floride, začal mumlať prvé nezrozumiteľné slová. Ďalšie tri týždne liečebného pobytu chlapčeka v cene 17 500 dolárov financovala rodina, rodinní priatelia, ale aj umelci- medzi nimi skupina Spice Girls. Tento úspech postavil vedcov pred novú úlohu, v ktorej budú skúmať pozitívne vplyvy, ktoré, ako sa zdá, majú delfíny na určitý druh nervových depresií a ťažkostí pri učení.
FRANCÚZI SÚ NAJSKROMNEJŠÍ
Francúzi by v najväčšej miere zo západoeurópskych krajín dali prednosť pracovať kratší čas aj za cenu nižšieho zárobku. Takej eventualite by dalo prednosť celých 45 percent opýtaných Francúzov a len 38 percent by bralo dlhšiu pracovnú dobu za viac peňazí. Francúzsko je jedinou z ôsmich skúmaných západoeurópskych krajín, kde prevažujú zástancovia kratšej pracovnej doby. Španieli sú približne rozdelení, keď 37 percent je za kratšiu pracovnú dobu a 39 za dlhšiu s vyšším príjmom. Obyvatelia ostatných krajín sú za dlhšiu pracovnú dobu a vyšší zárobok. V Británii takú možnosť preferuje 64 percent opýtaných, v Taliansku 58 percent, v Portugalsku 57 a v Nemecku 50 percent. V Belgicku a Holandsku prevažujú ľudia spokojní so súčasnou situáciou (50 a 46 percent). Denník Le Figaro poznamenal, že taký prieskum urobí radosť francúzskej socialistickej vláde, ktorá mieni presadiť kratší 35-hodinový pracovný týždeň v snahe obmedziť nezamestnanosť.
POČÍTAČOVÝ PROGRAM ODHALÍ KLAMÁROV
Na pulty špecializovaných počítačových predajní vo Veľkej Británii prichádza v týchto dňoch horúca novinka - softvér, ktorý dokáže podľa hlasu zistiť, či niekto klame. Po prepojení počítača a telefónu a vložení kompaktného disku za 160 libier sa na obrazovke objaví výsledok. Počítač podľa chvenia hlasu rozozná, či osoba na druhom konci telefónu klame, alebo nie. Disk pod názvom Truster bol vyvinutý pôvodne pre izralské bezpečnostné sily, ale záujem oň prejavila aj laická verejnosť. "Politici a podnikatelia musia byť v budúcnosti oveľa opatrnejší," konštatujú výrobcovia softvéru.