k ľavici. Príliš ľavicový parlament môže totiž na Ukrajine, ktorá tohto roku po prvý raz ohlásila mierny ekonomický vzostup, ale kde sa životná realita väčšiny ľudí rovná každodennému boju o prežitie, zablokovať nevyhnutné reformy.
Ekonomické otázky, ktoré v súčasnosti zaujímajú väčšinu Ukrajincov, ktorým štát dlhuje viac ako tri miliardy USD v oneskorených platoch, dôchodkoch a študentských štipendiách, však zatiaľ ustupujú do úzadia, zatiaľ čo sa poprední politici pretekajú vo vzájomných útokoch.
Najväčšie obvinenia patria trom popredným politikom krajiny: prezidentovi Leonidovi Kučmovi, premiérovi Valerijovi Pustovojtenkovi a bývalému premiérovi Pavlovi Lazarenkovi. Posledný z nich by sa dokonca mal postaviť pred súd pre korupciu a spreneveru štátnych prostriedkov, dosiaľ ho však chráni poslanecká imunita. Sám naopak obviňuje súčasného premiéra z odcudzenia najmenej 40 miliónov USD na obnovu kyjevského Centra ukrajinskej kultúry a prezidenta z výstavby luxusného domu za štátne peniaze. Prezident Kučma zasa varuje pred rastúcou hospodárskou kriminalitou a zneužitím nadchádzajúcich volieb v prospech najvyšších kruhov týchto živlov, ktoré sa "všetkými spôsobmi snažia preniknúť do mocenských štruktúr".
Takmer 30 strán a blokov a 6500 kandidátov komplikuje predvolebnú situáciu. V zásade sa však nadchádzajúce voľby rysujú ako boj medzi proreformným Ľudovým hnutím Ukrajiny (Ruch) Viačeslava Čornovila a komunistami z Komunistickej strany Ukrajiny, ktorí sľubujú "stabilitu starých čias". Čornovil je bývalý novinár, ktorý strávil takmer dve desaťročia vo väzenských táboroch pre kritiku pošliapavania ľudských práv v ZSSR v 60. rokoch. Presadzuje potrebu okamžitej pozemkovej reformy, vedúcu k súkromnému vlastníctvu pôdy, ktoré, hoci ústavne zakotvené, tu takmer nejestvuje, a ďalej daňovej reformy, ktorá by zlikvidovala tieňovú ekonomiku. Jeho hnutie Ruch, ktoré v 80. rokoch viedlo boj za samostatnosť Ukrajiny, teraz pod heslom "potrebujeme zmenu" postavilo kandidátov vo všetkých obvodoch, od národne orientovaného západu krajiny až po rusifikovaný východ. Proti prílišnému rozptýleniu hlasov pre opozíciu zvolilo hnutie stratégiu, keď menšie strany presviedča, aby od účasti vo voľbách upustili.
Obzvlášť posmešne sa Čornovil vyjadruje o opozičnom Spoločenstve (Hromada) a jeho tieňovej vláde. Dodáva, že Ukrajina musí skoncovať s dedičstvom prebujnených sociálnych výhod sovietskej éry, ktoré dovoľovali cestovať zadarmo verejnými dopravnými prostriedkami polovici cestujúcich, zabezpečovali prevádzku nákladných rekreačných stredísk pre vojnových veteránov a úctyhodné penzie štátnym úradníkom.
Podľa nového volebného zákona má byť polovica parlamentu, t. j. 225 kresiel, obsadená podľa straníckeho systému, keď jednotlivé strany musia získať najmenej štyri percentá hlasov. O ďalších 225 kreslách rozhodne väčšina hlasov v jednotlivých obvodoch, ako to bolo v predchádzajúcich voľbách v rokoch 1991 a 1994.