Dopravné kalamity vyvolali s príchodom astronomickej jari prívaly snehu v severnej časti Álp a jej predhoria. Rakúske úrady na väčšine horských komunikácií vyhlásili pre automobilistov povinnosť snehových reťazí po tom, ako nevhodne vybavené vozidlá upchali mnohé cesty. Mnohí vodiči sa po nezvyčajne teplej zime už vydali na cestu s letnými pneumatikami, a množstvo áut preto zostalo stáť, komentovala rakúska dopravná polícia situáciu na trase medzi Bischofshofenom a Villachom. Sneh pokryl aj brennerskú diaľnicu, ktorá vedie z Innsbrucku do Talianska. Spokojní sú však lyžiari. Po skúpej zime v rakúskom údolí Zillertal napríklad napadlo za niekoľko hodín až 70 centimetrov nového snehu.
aj V KANADE rekordne teplá ZIMA
V druhej najväčšej krajine sveta Kanade bolo zimné obdobie druhé najteplejšie za posledných 50 rokov. Na takej veľkej rozlohe, akú táto severoamerická krajina má, síce v každom roku majú niektoré regióny teplejšie obdobie, avšak tento rok teplé počasie ovládalo celé územie od Tichomoria po Atlantik a od hraníc s USA až po arktické oblasti. V decembri a januári boli priemerné teploty v Kanade o 2,8 stupňa Celzia vyššie, ako je dlhodobý normál. Len v zime 1986/87 boli vyššie ešte o ďalšie dve desatiny stupňa. Kanadská tlač píše o obavách kanadských expertov, že jar bude veľmi suchá. To len zvýši nebezpečenstvo lesných požiarov v centrálnej časti Kanady.
ZEM SA V DÔSLEDKU EL NIŇA OTÁČA POMALŠIE
Pre klimatický fenomén El Niňo sa zemeguľa otáča pomalšie ako zvyčajne, čím sa o minimálny čas predlžujú dni. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) bol najdlhším dňom 5. február - trval o 0,6 milisekundy dlhšie ako zvyčajne. Celkovo nám El Niňo od konca minulého roka, keď sa začal prejavovať, pridal desatinu sekundy navyše - čas, ktorý potrebujeme na žmurknutie okom. "Pribrzdenie otáčok Zeme" je vyrovnávajúcou reakciou na pohyby v atmosfére, ktoré pribudli v dôsledku klimatického javu El Niňo. Pretože súčet pohybov atmosféry a otáčavého momentu Zeme musí zostať konštantný, otáča sa Zem pomalšie.
STUDENá VLNa na BLÍZKom VÝCHODe
Snehová búrka pred desiatimi dňami zastavila dopravu a prevádzku úradov i škôl v Jordánsku. Mnoho obyvateľov kráľovstva zostalo v tomto roku už po druhej snehovej búrke bez elektrického prúdu. Sneh napadol aj v Jeruzaleme a egyptská metropola sa trápila s neobyčajne chladným počasím. Snehová búrka sa prehnala aj Libanonom. V severnom Jordánsku napadlo až 60 centimetrov snehu a snehový poprašok sa objavil i v púštnych mestách na juhu. Letecké linky meškali a diaľnice boli zablokované. Podpredseda vlády Abdalláh Nsúr oznámil na určitý čas mimoriadne zatvorenie škôl a úradov a pre búrku boli odložené i schôdze vlády.
LYŽIARI NA VEZUVE
Silný vietor, rozbúrené more a snehové búrky sa tento týždeň prehnali aj stredným a južným Talianskom. V horských oblastiach Umbrie napadlo okolo pol metra snehu. Po októbrovom ničivom zemetrasení tu dedinčania ešte stále bývajú v karavanoch a unimobunkách, čo im sneh poriadne skomplikoval. Na sopku Vezuv napadol marcový sneh prvý raz po dlhých rokoch, čo niektorí Neapolčania využili na zlyžovanie jeho svahov. Niektoré cesty boli pár hodín uzavreté a ďalšie boli zjazdné iba s reťazami. Vietor sťažil trajektovú dopravu z Neapola na ostrovy a Capri bolo celkom nedostupné.
Autor: r